Mardin Roj

Türkiye, Rojava’ya operasyon başlattı

Türkiye, Rojava’ya operasyon başlattı
  • 9 Ekim 2019 17:54 | Son Güncellenme: 21 Ocak 2020 18:39

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Twitter hesabı üzerinden Suriye Kürtlerine yönelik operasyonun başladığını duyurdu. Sivil yerleşim alanlarının da bombardımanda hedef olduğu bilgileri gelirken, Urfa ile Şırnak dahil olmak üzere birçok kentte telefon ve internet hatları kesildi.

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Twitter hesabı üzerinden, “Türk Silahlı Kuvvetleri’miz Suriye Milli Ordusu’yla birlikte Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG ve Deaş terör örgütlerine karşı #BarışPınarıHarekatı’nı başlatmıştır.” açıklaması yaptı.

AKP Başkanı Erdoğan, “Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir.” dedi.

Erdoğan, Kılıçdaroğlu, Bahçeli ve Akşener’i telefonla arayarak, operasyonla ilgili bilgi verdi.

SİVİL YERLEŞİM ALANLARI VURULDU

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Twitter hesabından duyurduğu operasyon ile birlikte birçok merkez F-16 savaş uçakları ve obüs topları ile hedef alındı.

Bölgeden gelen bilgilere göre, Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinin hemen karşısında yer alan Serêkaniyê şehir merkezine yönelik hava saldırısı ve top atışları yapıldı. Kentte yüz binlerce sivil yaşıyor. Kent merkezi ile birlikte yine Sefah köyüne yönelik ise top atışları yapıldığı bildirildi.

Saldırılar devam ederken Ceylanpınar Belediyesi, yaptığı anonslarla ilçe sakinlerini evlerine girmeleri konusunda uyardı.

Akçakale ilçesinin karşısındaki yer alan Gire Spî kentinde de, belirlenen kimi noktalar yine obüs topları ve F-16’larla hedef alındı. Bölgeden dumanlar yükselirken, Akçakale sokaklarında mehter marşları çalınmaya başlandı.

Qamişlo’nun doğusunda yer alan Sê Girka köyüne yönelik de obüs atışları yapıldığı, yine bölgeden gelen bilgiler arasında.

TELEFON HATLARI KESİLDİ

Kuzey ve Doğu Suriye’ye başlatılan operasyon sonrası sınır hattındaki kentlerde telefon hatları kesildi. Urfa ile Şırnak hattındaki kentlerde internet ve telefon hatları kesildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ