Mardin Roj

Tuma Çelik’ten Sayfo açıklaması: Yüzleşmek hepimize nefes aldıracaktır

Tuma Çelik’ten Sayfo açıklaması: Yüzleşmek hepimize nefes aldıracaktır
  • 15 Haziran 2022 14:45

Süryanilere dönük 1915’te gerçekleştirilmek istenen ve Süryaniler tarafından “Sayfo” olaran adladırılan soykırımın yıl dönümü vesilesiyle Mardin Bağımsız Milletvekili Tuma Çelik, yazılı açıklama yayınladı.

 

Süryanilere dönük 1915’te gerçekleştirilmek istenen ve Süryaniler tarafından “Kılıç” anlamına gelen “Sayfo” olarak adlandırılan soykırımın yıl dönümü vesilesiyle Mardin Bağımsız Milletvekili Tuma Çelik, yazılı açıklama yayınladı.

 

Tuma Çelik’in yaptığı açıklama şu şekilde;

 

“Türkiye’de, başta ayrımcılık ve yoksulluk olmak üzere yaşanan sorunlarının kökeni 1915’te halklar üzerinde uygulanan yok etme politikalarına dayanıyor.

Süryaniler, nüfuslarının 3’te 2’sini kaybettikleri Sayfo ile Van ve Hakkâri’de tanıştılar. 1915’in başında bu bölgede başlayan Sayfo, Haziran ayında Süryanilerin yoğun olarak yaşadıkları Mardin, Diyarbakır ve Siirt’in her tarafına yayıldı. Bölgede yaşayan ileri gelen bütün Süryaniler toplatılıp bilinmeze sürgün edildiler.

Süryani halkı 1915’te Hıristiyanların yaşadığı soykırımı Sayfo diye tanımlıyor.

Süryaniler başta olmak üzere Hıristiyan halkların üzerindeki tekçi politikalar bugün bizleri içinden çıkılmaz sorunlarla baş başa bıraktı.

Toplumsal barışı hedef alan tekçi politikalar uzun yıllar boyunca hafızalardan silinmedi. Bu politikaların sonuçları bugün de yaşadığımız sorunların temelini oluşturmaktadır. Özellikle bölgemizdeki bütün sorunlara ilk çözüm yöntemi olarak savaşın seçilmesi bu politikaların bir sonucudur.

Bu yüzden savaş ve diğer bütün güvenlikçi politikalar bölgeyi istikrarsızlık merkezi haline getirmiştir. Bu istikrarsızlık derinleşen ekonomik sorunları da beraberinde getirmiştir.

Unutulmamalıdır ki halklarımız üzerinde uygulanan yok etme politikaları bugün coğrafyamızdaki kuraklığın da temel gerekçesidir.

Türkiye’nin en büyük ve temel sorunu 1915’te bu yaşananlardır. Tarih boyunca yaşanan bütün katliamlar, siyasi cinayetler, faili meçhuller, darbeler, darbe girişimleri bu yüzleşememe halinin bir sonucudur.

Dolayısıyla, 1915’te yaşananlar objektif bir şekilde ele alınmadan, nedenlerini gerçekçi bir şekilde ortaya koymadan, sorumluları açığa çıkarılmadan toplumsal barışın ve bugün yaşadığımız sorunların kalıcı çözümü sağlanması mümkün değildir.

Bu yüzden, başta siyaset kurumu, insan hakları örgütleri ve sivil toplum kuruluşları olmak üzere herkesi bu yaşananlarla yüzleşmek için harekete geçmeye davet ediyorum çünkü bugün yaşadığımız karanlığı dağıtmanın en temel yolu dün yaşananlarla yüzleşmektir. Bunu denemek bile hepimize nefes aldıracaktır.

Bu temelde 1915’te hayatını kaybedenleri bir kez daha saygıyla anıyorum.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ