Mardin Roj

Tuma Çelik’in dokunulmazlığının kaldırılmasında gelişme: Komisyon onayladı

Tuma Çelik’in dokunulmazlığının kaldırılmasında gelişme: Komisyon onayladı
  • 02 Ekim 2020

TBMM Karma Komisyonu, Milletvekili Tuma Çelik’in dokunulmazlığının kaldırılmasına karar verdi.

TBMM Anayasa Adalet Karma Komisyonu, hakkında “nitelikli cinsel saldırı” ve “tehdit” suçlamalarıyla fezleke düzenlenen Bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelik’in dokunulmazlığının kaldırılmasına karar verdi.

Karma komisyonun kararının, gelecek hafta Meclis Genel Kurulu’nun oyuna sunulması bekleniyor.

Genel Kurul da karma komisyonun kararı doğrultusunda dokunulmazlığın kaldırılmasına karar verirse, Tuma Çelik, “nitelikli cinsel saldırı” ve “tehdit” suçlamalarıyla yargılanmaya başlanacak.

Ne olmuştu?

Tuma Çelik, 18 Temmuz’da hakkında yürütülen bir soruşturma nedeniyle HDP’den istifa ettiğini açıklamıştı.

Soruşturmanın bir kadının, Çelik tarafından cinsel saldırıya maruz bırakıldığı suçlamasının ardından başlatıldığı ortaya çıkmıştı.

Çelik’in istifasına dair açıklama yapan HDP, söz konusu suçlamanın 30 Haziran’da partinin Merkez Disiplin Kurulu’na aktarıldığını belirterek, “Merkez Disiplin Kurulu, Çelik hakkında derhal soruşturma başlatmıştır” demişti.

Açıklamada, “Bu işlemin başladığı andan itibaren Meclis Grup Yönetimimiz Çelik’in tüm parti ve Meclis faaliyetlerini dondurmuştur” diye de belirtilmişti.

Milletvekili Tuma Çelik hakkında, 20 Temmuz’da HDP Merkez Disiplin Kurulu’nca kesin ihraç kararı verildiği açıklanmıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ