Mardin Roj

Tuma Çelik: Okullarda zorunlu aidatlar toplanmaya devam ediyor

Tuma Çelik: Okullarda zorunlu aidatlar toplanmaya devam ediyor
  • 15 Kasım 2021

Bağımsız Milletvekili Tuma Çelik, okullarda velillerden zorunlu aidatların toplanmaya devam ettiğini belirtereki Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemi ile soru önergesi verdi. 

 

Bağımsız Milletvekili Tuma Çelik, okullarda velillerden zorunlu aidatların toplanmaya devam ettiğini belirtereki Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemi ile soru önergesi verdi. Tuma Çelik, soru önergesinde şunları belirtti:

“Bilindiği üzere 2021-2022 eğitim öğretim yılı, Covid-19 pandemisi, ekonomik kriz, azalan alım gücü gölgesinde yüz yüze olarak başladı. Tarafımıza ulaşan ihbarlardan da görmekteyiz ki, yıllardır kronik bir problem olan, okullarda velilerden “bağış” adı altında zorunlu tutularak talep edilen aidatlar, bu öğretim yılında ekonomik krizin göbeğindeki velileri her zamankinden daha zor duruma sokmaktadır.

Öğrencilerin okuldaki -özellikle pandemi döneminde- en temel ihtiyaçlarından olan sabun, tuvalet kâğıdı, havlu peçete, temizlik malzemeleri ve öğrenimi destekleyici bilgisayar, projeksiyon gibi kalemler velilerin aidatları ile temin edilmektedir. Aidatlardan bağımsız olarak bir de her eğitim-öğretim yılı başında -bakanlık tarafından ücretsiz sağlanan ders kitapları olmasına rağmen- ek ders kitabı ve yardımcı kaynakların alınması da zorunlu tutulmaktadır.

Yine gelen ihbarlar göstermektedir ki, aidat toplama dönemlerinde, öğretmenler okul yönetimi tarafından “aidat toplayabilme performansları” ile karşılaştırılmakta, yarışa sokulmaktadır.

Bunun yanında, bakanlığınızın açıkladığı verilere göre, okullarda görev yapan hizmetli sayısı 27 bin 180. Devlet okullarında görevli hizmetli sayısı, toplam okul sayısının yalnızca yüzde 50’sine karşılık geliyor. Yani 2 okuldan yalnızca 1 tanesinde bakanlığın görevlendirdiği hizmetli bulunmaktadır. Kalan hizmetliler ise velilerin aidatları ile karşılanıyor ya da karşılanamıyor.”

Tuma Çelik, Bakan Özer’in şu soruları yanıtlamasını istedi: 

“1) Bakanlığın, okullarda “bağış” adı altında toplanan aidatlardan haberi var mıdır?

2) Okullara tuvalet kâğıdı, sabun, deterjan vb. gibi temel kalemlerin temini yapılmama sebebi nedir?

 

 

3) Bakanlık tarafından temin edilen ders kitapları yetersiz midir? Yeterli ise okulların zorunlu ek kaynak talepleri ile ilgili olarak bakanlığınızın bir denetlemesi bulunmakta mıdır?

4) Öğretmenlerin “aidat toplayabilme performansları” konusunda gördükleri baskı ile ilgili olarak bakanlığınıza bir ihbar ya da şikâyet ulaşmış mıdır?

5) 2021-22 eğitim öğretim yılı başında okullara ne kadarlık bir ödenek sağlanmıştır.

 

6) Velilerin okul giderlerini karşılayamaması durumunda ortaya çıkacak sonuçlar bakanlık tarafından öngörülebilmekte midir?”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ