Mardin Roj

Tuma Çelik HDP’den ihraç edildi

Tuma Çelik HDP’den ihraç edildi
  • 20 Temmuz 2020 17:31 | Son Güncellenme: 20 Temmuz 2020 17:32

HDP Merkez Disiplin Kurulu, Mardin Milletvekili Tuma Çelik hakkında ihraç kararı verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısıyla, HDP Merkez Disiplin Kurulu’nun (MDK) Mardin Milletvekili Tuma Çelik hakkında aldığı kararı açıkladı.

Oluç, partinin Meclis Grup Yönetimi’nin Tuma Çelik hakkındaki fezlekeyi 30 Haziran’da Merkez Disiplin Kurulu’na ilettiklerini aktardı. Merkez Disiplin Kurulu’nun hızla soruşturma yaparak, gereken kararı alması önerisi yaptıklarını belirten Oluç, “Merkez Disiplin Kurulu, 5 Temmuz’da bize de iletti. Disiplin Yönetmeliğinin 17. Maddesi gereği soruşturma bitene kadar tedbiren parti içindeki görevlerinden uzaklaştırma kararı aldı. Biz de bu kararı Tuma Çelik’e ilettik. 5 Temmuz tarihinden itibaren parti ile ilgili hem Meclis içinde hem de Meclis dışında herhangi herhangi bir faaliyette bulunmaması gerektiğini kendisine tebliğ ettik” dedi.

İHRAÇ KARARI

Disiplin Kurulu’nun Tuma Çelik hakkında kesin çıkarma (ihraç) kararı aldığını duyuran Oluç, “Tüzüğümüz gereği, Tuma Çelik partiden istifa etmiş olsa bile tüzüğün 58 f maddesi gereği, soruşturulan kişi istifa etse bile ‘disiplin soruşturması tamamlanıncaya ve Disiplin Kurulu kararı açıklanıncaya kadar kabul edilmez’ hükmü gereği, Disiplin Kurulu kovuşturmaya devam etti ve bugün itibariyle kesin çıkarma konusunda kararını verdi. Gerekli işlemler yapılıyor. Bunu kamuoyu ile paylaşma gereği duyduk. Birinci söyleyeceğimiz şey bu” ifadelerini kullandı.

MENSUR IŞIK

Oluç, eşine şiddet uygulamasıyla gündeme gelen Muş Milletvekili Mensur Işık hakkındaki disiplin soruşturmasının devam ettiği bilgisini verdi. Bu hafta içinde Işık’la ilgili de karar verilmesi beklendiğini söyleyen Oluç, karar çıkması halinde kamuoyu ile paylaşacaklarını aktardı.

‘HDP ASLA TAVİZ VERMEZ’

Merkez medya tarafından partilerine yönelik kara propaganda yürütüldüğünü dile getiren Oluç, şunları söyledi: “Kadına yönelik erkek şiddeti ve kadına yönelik suç aslında toplumsal bir mesele ve bu toplumsal mesele toplumda olduğu gibi bütün siyasi partilerde zaman zaman ortaya çıkıyor. HDP kurulduğundan beri ilk kez bu durumla karşı karşıya geldi. Biz kendimize bu konuda çok güveniyoruz. Bu konudaki kararlılığımızın ve politik hattımızın doğruluğu çok net ve açıktır. Asla ama asla HDP kadına yönelik işlenen suçlar konusunda bir bütün olarak HDP ve özel olarak da HDP Kadın Meclisi asla ve asla tavizkar davranmaz, en ufak bir kararsızlık göstermez, kadına yönelik en ufak işlenen suçlarda, şiddet dahil olmak üzere gereken tutumu derhal alır. Bu kim olursa olsun ister milletvekili ister yönetici olsun, HDP bu konudaki tutumunu asla değiştirmez. Bu güvenle davrandık.

HDP kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesinde son derece kararlı bir partidir. Meclisteki kadın temsiliyetini yükselten parti HDP’dir. 2015 yılından itibaren istikrarlı bir şekilde yapılan bütün seçimlerde Meclis temsiliyetini de ve HDP içindeki özel temsiliyeti de arttırmıştır. Mecliste ilk kadın grubu bulunan parti HDP’dir. Kadına yönelik şiddeti hiç kimse HDP’ye saldırmak için fırsata dönüştürmeye kalkışmasın. Biz bu konuda kendimizden çok eminiz. Ne parti dışında, yani toplumda ne de parti içinde kadına yönelik suç işlendiğinde, şiddet uygulandığında biz asla ama asla buna karşı tavırsız kalmayız, susmayız. Bugün paylaştığımız konu bununla ilgiliydi. Karar ancak çıkabildi. O nedenle geç bir saatte açıklama yaptık. Böylece kamuoyunu da bilgilendirmiş olduk.”

‘İLK BEYAN FEZLEKEDEKİ GİBİ DEĞİLDİ’

Yapılan açıklama ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Oluç, “Kadın Meclisi’ne ilk gelen beyanlar fezleke doğrultusunda olmadığı için Kadın Meclisi ona göre davranmıştır. Ama fezleke ortaya çıkar çıkmaz, bu iddiaları gördüğümüz andan itibaren de gerekeni yaptık, grup yönetimi olarak konuyu hızlıca disipline sevk ettik. Disiplin de gereken kararı verdi. İlk gelen beyan fezlekedeki gibi olsaydı geldiği andan itibaren bu işlemi yapacaktık” dedi. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ