Mardin Roj

Tuma Çelik: Diyanet kilise ve sinagoglara yardımda bulunmakta mıdır?

Tuma Çelik: Diyanet kilise ve sinagoglara yardımda bulunmakta mıdır?
  • 23 Ekim 2021

Bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelik, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesine dair Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemi ile soru önergesi verdi.

 

Bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelik, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesine dair Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemi ile soru önergesi verdi. Tuma Çelik, Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinin yüzde 24’ün üzerinde artırılmasına dikkat çekerek, “Kilise ve sinagoglara herhangi bir maddi yardımda bulunmakta mıdır” diye sordu.

 

Tuma Çelik’in verdiği soru önergesi şu şekilde;

“Diyanet İşleri Başkanlığı’na 2022 yılında 16 milyar 98 milyon 580 bin lira bütçe ayrıldı. 2021 yılında 12 milyar 977 milyon 926 bin lira başlangıç ödeneği verilen Diyanet’in bütçesinde gelecek yıl için yüzde 24,02 oranında artış öngörüldü.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “kâr amacı gütmeyen kuruluşlara transfer” kalemine 2021 yılında 81 milyon 893 bin lira ayrılmışken, bu pay 2022 yılında 92 milyon 441 bin liraya yükseltildi.

Ayrıca Sayıştay’ın yayınladığı 2020 raporlarında alımlarda piyasa araştırması yapılmadığı, kurumun doğrudan alım yaparak yasaya aykırı davrandığı, usulüne uygun olmayarak düzenlenen ihalelerde kanuna aykırılıklar olduğu tespit edilmiştir.

Bu bağlamda,

1- Son bir yıl içinde doğrudan ihaleyle kaç firmaya ihale verilmiştir?

2- Son bir yıl içinde doğrudan ihale alan firmalar hangi firmalardır?

3- Sayıştay’ın raporlarında tespitini yaptığı usulsüzlüklerle ilgili kurum içinde herhangi bir soruşturma yapılmış mıdır?

4- Diyanet İşleri Başkanlığının hizmetinde olan kaç adet kiralık araç bulunmaktadır?

5- Diyanet İşleri Başkanlığı, kâr amacı gütmeyen hangi kuruluşlara ne gibi ödemeler yapmaktadır?

6- Diyanet İşleri Başkanlığı, yasal olarak ibadethane statüsü olan kilise ve sinagoglara herhangi bir maddi yardımda bulunmakta mıdır?

7- Diyanet İşleri Başkanlığı, yasal olarak ibadethane statüsü olan kilise ve sinagogların bütün ekonomik masraflarını ödemek için herhangi bir yasal mevzuat çalışması yapmakta mıdır?”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ