Mardin Roj

TÜM GELİŞMELER | Konya Meram’da 7 kişilik Kürt aile katledildi

TÜM GELİŞMELER | Konya Meram’da 7 kişilik Kürt aile katledildi
  • 30 Temmuz 2021

Konya Meram ilçesinde 7 kişilik Kürt ailenin katledilmesinin ardından edinilen ilk bilgilere göre; saldırganlar daha önce aileyi “Biz ülkücüyüz sizi burada yaşatmayacağız” diye tehdit etmişti. Katledilen ailenin avukatları açıklamalar yaptı. 10 kişi gözaltına alındı. 

 

 

Konya Meram ilçesinde 7 kişilik Kürt ailenin evine yapılan baskında aile fertleri katledildi. 7 kişiden 3’ünün kadın olduğu belirtilirken, katliam sonrası ev ateşe verildi. Saldırıya dair yeni bilgiler gelirken, aile avukatları peş peşe açıklamalar yaptı.

 

 

Saldırının ardından İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin, olayın 12 Mayıs’taki ırkçı saldırının devamı olduğunu duyurdu. Eren Keskin şu paylaşımları yaptı:

 

 

 

 

“Konya Meram’da bir eve silahlı saldırı olmuş. Kadınlar, çocuklar 6 kişi öldürülmüş. Ev yakılmış.Bilgi almaya çalışıyoruz. Trol hesaplardan yayılan nefreti durdurmalısınız!!!!!!!

 

Konya Meram’da 12 temmuzda saldırıya uğrayan aile. Tutuklular tahliye edilmiş ve kendileri hakkında ‘koruma kararı’ verilmişti.. İşte, onlar daha önce saldırdıkları aileyi katletmişler. İHD olarak olayın takibindeydik. Çok üzgünüz..

 

https://twitter.com/KeskinEren1/status/1421153495156236290?s=19

 

Ailenin genç ferdi, ‘abla biz çok korkuyoruz’ demişti.”

 

Saldırının ardından Artı TV canlı yayınına bağlanan aile avukatlarından Abdurrahman Karabulut da saldırıya dair bilgiler verdi.

 

2 KİŞİ KURTULDU

 

Karabulut; “Saldırganların kimliğini biliyoruz. Daha önce saldıran kişilerden 12’si tutuklanmış, sonra kısım kısım serbest bırakılmış kişiler. Saldırı sırasında aileden 2 kişi yanımdaydı” dedi. Karabulut, 2 kişinin bu şekilde kurtulduğunu belirterek, saldırganların yakalanıp, yakalanmadığı konusunda bilgi sahibi olmadıklarını, olay yerine olduklarını bildirdi.

 

Karabulut, sosyal medya hesabından da “Alçaklar muvekkillerimi katlettiler,defalarca uyardık. Üçü kadın 7 kisiyi katlettiler” paylaşımında bulundu.

 

 

Abdurrahman Karabulut: Adeta kasten, bizimle dalga geçercesine her yeni tutuklama talebimizde yeni tahliyelerle karşılaştık. Her hafta birer ikişer kişi serbest bırakıldı. Bu sonucun oluşmasında en büyük payı olan yargıdır, yargının kendisidir. Devlet yetkilileridir. Bu tamamen ırkçı bir saldırı, başka hiçbir izahı olamaz. Saldırıyı gerçekleştirilenler bize göre bir önceki saldırıyı gerçekleştiren kişiler, başkaları olamaz.

 

 

KATLEDİLENLERİN İSİMLERİ

 

Katledilen 7 kişinin isimleri belli oldu. Edinilen bilgilere göre saldırıda katledilenler Dedeoğulları ; Yaşar, Barış, Serpil, Serap, İpek, Metin ve Sibel Dedeoğlu.

 

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve HDP saldırıya dair açıklamasında sorumlunun iktidar olduğunu belirtti.

 

 

 

Konya Valiliği, saldırıya dair açıklama yaptı. Valilik açıklamasında saldırının faillerinin henüz yakalanmadığını duyurdu.

 

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da saldırıya dair açıklama yaptı.

 

 

Katledilenlerden Barış Dedeoğlu MA’ya konuşmuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ