Mardin Roj

Trump’ın vetosuna rağmen ABD senatosu Türkiye’ye yaptırımları kabul etti

Trump’ın vetosuna rağmen ABD senatosu Türkiye’ye yaptırımları kabul etti
  • 2 Ocak 2021 13:26 | Son Güncellenme: 2 Ocak 2021 13:27

Senato da Trump’ın veto ettiği savunma bütçesi yasa tasarısını yeniden onaylayarak, başkanlık vetosunu geçersiz kıldı.

ABD’de Temsilciler Meclisi’nin ardından Senato da Başkan Donald Trump’ın veto ettiği savunma bütçesi yasa tasarısını yeniden onaylayarak, başkanlık vetosunu geçersiz kıldı.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre Trump’ın vetosunu geçersiz kılmak için ender bir Yeni Yıl Günü oturumu için toplanan Senato 13’e karşı 81 oyla, gerekli üçte iki çoğunluğun epey üzerinde bir oranla, dört yıllık yönetiminde ilk defa Trump’ın vetosunu devre dışı bırakmış oldu. Senato’nun kararı yeni Kongre üyelerinin yemin etmesinden sadece iki gün önce geldi.

Cumhuriyetçiler’in ağırlıkta olduğu Senato, tasarıyı bu ayın başlarında başkanlık vetosunu geçersiz kılmak için gerekecek marjın çok üzerinde bir farkla 13’e karşı 84 oyla onaylamıştı. Trump, daha önce sekiz yasa tasarısını veto etti. Trump’ın imzası olmadan tasarıların kanun haline gelmesi için Kongre’nin iki kanadından da ihtiyaç duyulan üçte ikilik oy çokluğuna ulaşamadığından, bu vetolar aşılamamıştı.

Cumhuriyetçiler de destekledi

Kongre’deki Cumhuriyetçiler, dört çalkantılı yıl boyunca büyük ölçüde Başkan’ın yanında yer alıyordu. Ancak savunma bütçesi tasarısını veto konusunda arkasında yer almadıkları için Trump’ın hedefindeydiler.

Başkan Trump, başarısız olan yeniden seçim kampanyası sırasında kendisine karşı önyargılı davrandığını iddia ettiği sosyal medya şirketlerini sınırlayamadığını söyleyerek savunma tasarısını geçen hafta veto etmişti. Trump, İç Savaş sırasında köleliği savunan güney eyaletlerinin komutanlarının adlarını taşıyan askeri üslerin isimlerinin değiştirilmesine izin verilmesine de karşı çıkıyor. Trump ayrıca hiçbir kanıt sunmadan savunma tasarısının en büyük kazananının Çin olacağını iddia ediyordu.

Savunma Bakanlığı’nın politika hedeflerini belirleyen tasarı, birlik seviyeleri, yeni silah sistemleri ve askeri hazırlık, personel politikası ve diğer askeri hedeflerle ilgili kararları somutlaştırıyor. Askeri inşaatlar da dahil pek çok program ancak yasa tasarısı onaylanırsa yürürlüğe girebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ