Mardin Roj

TMMOB’dan Yeşilli kentsel dönüşümüne ilişkin açıklama

TMMOB’dan Yeşilli kentsel dönüşümüne ilişkin açıklama
  • 07 Mart 2022

TMMOB Mardin İKK, Yeşilli ilçesindeki kentsel dönüşüme ilişkin yaptığı açıklamada Yeşilli halkı ile birlikte olduklarını duyurdu.

 

TMMOB yaptığı açıklamada şunları belirtti;

 

“Son yıllarda Mardin ili Yeşilli ilçesindeki kentsel dönüşüm projesi hak sahipleri tarafından defalarca gündeme getirilmiş ancak yapılan uygulamalardaki hukuksuz işlemler nedeniyle bir türlü çözüme kavuşamamıştır.

15 Temmuz 2016 tarihindeki Darbe girişimi ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) sonrası bakanlar kurulu ile Mardin ili Yeşilli ilçesi Gül ve Tepebaşı mahalleleri riskli alan ilan edildi. Karar sonrası projeler onaylanmamışken yurttaşlar, elektrik ve su kesintileriyle karşı karşı bırakılmış evlerinin boşaltılması konusunda baskı uygulanmıştır. Bunun üzerine hak sahipleri hukuki süreçlerini başlatmış 2021 yılı aralık ayı içerisinde haklı mücadeleleri ile davalarını kazanıp, Gül ve Tepebaşı mahallelerinde ki riskli alan kararı kaldırılmıştır.

Danıştay İdari Dava Daireleri kurulu kararı ile riskli alanın iptaline kesin olarak 16.12.2021 tarihinde oy çokluğuyla karar verilmiştir. Cumhurbaşkanlığı 04.02.2022 tarih ve 5180 karar sayısı ile Gül ve Tepebaşı mahalle sınırları içerisinde yer alan taşınmazların 6306 sayılı Afet Riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında kanun kapsamındaki madde ile acele kamulaştırma kararı verilmiştir.

Acele kamulaştırma kararında yapıların birçoğunun imar mevzuatına aykırı şekilde inşa edildiği, afet riskinin bertarafı, sağlıklı ve güvenli yaşam alanının oluşabilmesi gereğince karar verildiği, ancak dava karar sonucunda her bina için ayrı ayrı düzenlenmesi gereken hızlı değerlendirme formlarının hiçbir bina da hazırlanmadığı bu yüzden verilen bu kararın hukuki olarak bir dayanağının bulunmamaktadır.

Riskli alan mahkeme kararıyla ortadan kaldırılmasına rağmen, acele kamulaştırma kararı için olağanüstü bir hal durumunun ortada bulunmadığı ve verilen bu kararın her yönüyle hukuksuz olduğu ortadadır.

Bir yılı aşkın süredir gerek hak sahipleri gerekse orada yaşayan yurttaşların yaşadıkları mağduriyet ve Yeşilli Belediyesi tarafından sürekli tehdit altında olmaları hem mülkiyet hakkına, hem kent hakkına hem de insan haklarına saldırıdır.

Yurttaşlara yapılan bu hukuksuz uygulamaları kabul etmiyor, TMMOB Mardin İl Koordinasyon kurulu olarak haklı mücadelelerini destekliyor ve kamuoyuna duyuruyoruz.”

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ