Mardin Roj

TMMOB temsilcisi de gözaltında: Mühendisler açıklama yaptı

TMMOB temsilcisi de gözaltında: Mühendisler açıklama yaptı
  • 20 Mart 2021
TMMOB Mardin İKK, aralarında Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Temsilcisi Abdulvahap Irmak’ın da olduğu çok sayıda kişinin gözaltına alınmasına tepki gösterdi.
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) suçlaması ile Mardin merkezli operasyon kapsamında İstanbul, Bursa, Diyarbakır, Urfa ve Antalya’da 26 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Gözaltı kararı sonrasında aralarında Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) Temsilcisi Abdulvahap Irmak’ın da birçok kişi gözaltına alındı.
Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Mardin İl Koordinasyon Kurulu (İKK), üyeleri Irmak’ın gözaltına alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaparak, gözaltılara tepki gösterdi. Irmak’ın serbest bırakılması istenilen açıklamada, “Siyasi iktidarın hiçbir hukuki gerekçesi bulunmayan nedenlerle STÖ’lere yapılan gözaltı operasyonları ile tüm toplumu sindirmeye çalışması demokrasi inkârının açıkça göstergesidir” denildi.
SERBEST BIRAKIN 
Açılan davaların toplum üzerinde açık bir şiddet türü haline geldiği vurgulanan açıklamada, şöyle denildi: “Tüm dünyanın Covid-19 salgını ile mücadelesi devam ederken ve bunun etkisiyle ekonomik ve sosyal alanda yaşam zorlaşmışken, salgını bir kenara bırakıp gözaltı, tutuklama furyası başlatmak insanlık ve yaşam adına bir leke olacaktır. Mardin TMMOB İKK olarak başta meslektaşımız ve yol arkadaşımız Abdulvahap Irmak olmak üzere, gözaltına alınan herkesin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”
GÖZALTILAR
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) suçlaması ile şu ana kadar gözaltına alındığı istenilen isimler şöyle: Yazar Adil Başaran, HDP İl Yöneticisi Ahmet Eken, HDP eski PM üyesi Fırat Küçükaslan, Fehmi Kılıç, Abdulvahap Irmak, Zeyni Afşin, Emira Er, Selim Aydoğdu, Behram Atalan. (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ