Mardin Roj

TMMOB Kadın İKK, kadın cinayetlerine karşı sokağa çıktı

TMMOB Kadın İKK, kadın cinayetlerine karşı sokağa çıktı
  • 03 Ağustos 2021

Kadın cinayetlerine karşı tek ses olan kadınlar, Antalya’da  Azra Gülendam Haytaoğlu ve Maraş’ta Emine Gökkız’ın katledilmesini protesto etti.

 

 

Kadın cinayetlerine karşı alanlara çıkan kadınlar, Antalya’da tecavüz edilerek öldürülmüş halde bulunan Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu’nun (21) ve Maraş’ta öğretmen Emine Gökkız’ın katledilmesini protesto etti.

 

 

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mardin İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Kadın ve Şahmaran Kadın Platformu TMOOB binası önünde kadın katliamlarını yaptıkları açıklama ile protesto etti.

“Kadın cinayetleri politiktir” pankartının ardından konuşan TMMOB üyesi Mizgin Dinç, KCDP raporlarına göre Temmuz ayında 20 kadının öldürüldüğünü söyledi. Katilin TMMOB Antalya İnşaat Mühendisler Odası Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Murat Ayhan olduğunu  öğrendiklerini belirten Dinç, “Son dönemde hangi mesleğe sahip olduğu, hangi şehirde yaşadığı, eğitim düzeyinin ne olduğundan bağımsız, erkekler tarafından birçok kadın arkadaşımızın katledilmesi toplumun her kesiminde olduğu gibi bizleri de derinden yaralamaktadır. Aynı şekilde kaybolmasına 4 gün sonra Emine Gökkız’ın cansız bedenine ulaşıldı. Aynı gün içerisinde iki kadın katledildi” dedi.

EN AĞIR CEZA TALEBİ

“Bu ülkede kadınlar, her gün yanlış politikalar ve yasaları uygulamayarak faillere cesaret verenler yüzünden ölüyor.Bu yüzden kadın cinayetleri bu ülkede politiktir” diyen Dinç,  faillerin kim olduğunu bildiklerini söyledi. Dinç devamla “İktidarın kadın mücadelesiyle kazanılmış olan haklarımıza saldırmasından vazgeçmesini, İstanbul sözleşmesini yeniden yürürlüğe koymasını ve katillerin en ağır cezaları alması gerektiğini kamuoyuna duyuruyoruz” dedi.

 

 

Açıklama” Kadın cinayetleri politiktir” sloganıyla son buldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ