TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan’a tutuklama istemi

TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan’a tutuklama istemi
  • 5 Kasım 2020 15:39 | Son Güncellenme: 5 Kasım 2020 17:50

Gözaltına alındıktan 7 gün sonra savcılığa çıkarılan Ayşe Gökkan ve 70 yaşındaki Mesut Çelik, savcılık ifadelerinin ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Demokratik Toplum Kongresi’nin 2013 yılında düzenlediği bir toplantıyla ilgili başlattığı soruşturma kapsamında 30 Ekim’de gözaltına alınan Özgür Kadın Hareketi (TJA) Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan ile birlikte 13 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan Ramazan Kalkan, emniyet işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Ayşe Gökkan ile Mesut Çelik (70), Fettah Tekin ve Hüseyin Tekin, 7 gün sonra Mardin Adliyesi’ne getirildi. Savcılık ifadelerini alınan Hüseyin Tekin ve Fettah Tekin, adli kontrol şartıyla serbest bırakılması talebiyle Mardin Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Hakimliğe sevk edilen Hüseyin Tekin ve Fettah Tekin adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

SINIR DUVARINI PROTESTO

Ayşe Gökkan ve Mesut Çelik, savcılık ifadelerinin ardından “örgüt üyesi olma” iddiasıyla tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi. Savcı, Mesut Çelik hakkında “Şüphelinin 23/06/2013 tarihinde Mardin genelinde Demokratik Toplum Kongresi Paralelinde kent meclisleri yürütmesi içerisinde faaliyet gösterdiğine dair gizli tanık beyanı, bu beyanı destekler mahiyetteki şüphelinin 23/06/2013 tarihinde Nusaybin ilçesi Mitanni Kültür merkezinde yapılan Kent Meclisi toplantısına katılarak, konuşma yaptığına dair tespit tutanağı, göz önüne alınarak şüphelinin üzerine atılı suçu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların ve tutuklama nedeninin bulunduğu” iddiasını öne sürdü.

Savcı, Ayşe Gökkan’la ilgili ise şunları ileri sürdü: “Şüphelinin 23/06/2013 tarihinde Mardin genelinde Demokratik Toplum Kongresi Paralelinde kent meclisleri yürütmesi içerisinde faaliyet gösterdiğine dair gizli tanık beyanı bu beyanı destekler mahiyetteki şüphelinin 23/06/2013 tarihinde Nusaybin ilçesi Mitanni Kültür merkezinde yapılan Kent Meclisi toplantısına katılarak, konuşma yaptığına dair tespit tutanağı, yine şüphelinin terör örgütünün emir ve talimatları doğrultusunda 07/11/2013 ve 20/10/2013 tarihli Nusaybin Sınırında meydana gelen Duvar eylemleri kapsamında toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldığına ilişkin tespitler göz önüne alınarak şüphelinin üzerine atılı suçu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların ve tutuklama nedeninin bulunduğunu.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ