Mardin Roj

Tır ve kamyon şoförleri okulda karantinaya alındı

Tır ve kamyon şoförleri okulda karantinaya alındı
  • 27 Nisan 2021

Irak’ta yapılan korona testlerinin bilinçli olarak pozitif çıkartıldığı iddia eden TIR ve kamyon şoförleri, Cizre’de bir okulda karantina altına alındı. 

Şırnak’ın Silopi ilçesinde bulunan İbrahim Halil Sınır Kapısı’ndaki Pêşmerge  gümrüğünde şoförlerin koronavirüs (Kovid-19) testleri 25 Dolar karşılığında yapılıyor. Irak Federe Kürdistan Bölgesi’ne yük taşıyan 50’ye yakın Türkiyeli TIR ve kamyon şoförünün korona testinin pozitif çıktığı bildirilirken, testi pozitif çıkan sürücülerin Cizre ilçesinde bulunan İmam Hatip Ortaokulu’nda karantinaya alındığı belirtildi.

Karantina altında olan şoförler ise bugüne kadar kendilerinde herhangi bir koronavirüs belirtisinin olmadığını kaydederek, kendilerinin bilinçli olarak karantinaya alındıklarını iddia etti.

‘BİZİ BİLİNÇLİ KARANTİYA ALDILAR’

Bu duruma tepki gösteren ve 8 gündür karantinada tutulan şoförlerden S.Y., karantinaya altına alındıktan sonra testlerinin yapılmadığını belirterek, “Ben de herhangi bir koronavirüs belirtisi yok. Şuanda bu uygulama keyfi olarak yapılıyor. Türkiye’de testlerimiz daha yapılmadı. Testler, 15 gün sonra ya da daha fazla sürede alınıyor.  Ama buna rağmen karantinaya alındık. Burada günlük ihtiyaçlarımız bile karşılanmıyor. Burada karantina altına alınanların sayısı da her geçen gün artıyor” dedi.

ARAÇ BAŞINA IRAKLI ŞOFÖRLERE 300 DOLAR

Araçlarının test yapıldığı yerde kaldığını ifade eden S.Y., “Araçlarımız, Pêşmerge gümrüğünde yük altında günlerce kalıyor. Tanıklarımız şoförler olunca araçlarımızı yükünü boşaltma imkanı buluyor. Ancak tanıdık olmayınca Iraklı şoförler buluyoruz ve araç başına bu şoförlere 200 ila 300 dolar arasında para veriyoruz. Onlar da araçlarımızın yükünün boşaltacağı yere götürüyorlar. Her açıdan ekonomik olarak olumsuz etkileniyoruz. Yetkililer bir an önce buna bir çözüm bulmalıdır” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ