Mardin Roj

TİP Diyarbakır İl Başkanına ülkücülerden bıçaklı saldırı

TİP Diyarbakır İl Başkanına ülkücülerden bıçaklı saldırı
  • 9 Ocak 2022 16:30

Diyarbakır İl Başkanı Salih Sargın gece evine giderken bıçaklı iki kişinin saldırısına uğradı. Bacağına 3 bıçak darbesi alan Sargın, saldırganların ülkücü olduğunu söyledi.

 

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Diyarbakır İl Başkanı Salih Sargın, merkez Kayapınar ilçesindeki evine gittiği saat 22.00 sıralarında, evinin önünde iki kişinin bıçaklı saldırısına uğradı. 6 Ocak Perşembe günü düzenlenen saldırıda bacağına 3 bıçak darbesi alan Sargın’ın karşılık vermesiyle, saldırganlar olay yerinden kaçtı.

 

Olayda hafif yaralanan Sargın, saldırganların ülkücü olduğunu, partisinin gençlik yapılanmasıyla aralarında daha önce tartışma çıktığını ve kendisinin de sosyal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle saldırıya uğradığını düşündüğünü ifade etti. TİP’li Sargın, saldırı sırasında saldırganların “Konuşmalarına dikkat et, bir dahaki sefere seni öldürürüz” tehditlerinde bulunduğunu aktardı.

 

‘GECE PUSU KURDULAR’

 

Olaydan bir gün önce takip edildiğini kaydeden Sargın, saldırının korkutma amacını taşıdığını belirterek “Bu yola çıktığımızda bu saldırıların olabileceğini biliyorduk. Kimseden korkmuyoruz. Ancak gece pusu kurup önümüze çıkabiliyorlar” dedi.

 

Sargın’ın saldırıya uğramasına ilişkin TİP Diyarbakır İl Başkanlığı da açıklama yaptı. Yenişehir ilçesi Ofis Semti Sanat Sokağı’nda bulunan TİP binası önünde açıklama yapan parti yöneticisi Mehmet Mahir Karadeniz, 5 günden beri Dicle Üniversitesi’ndeki arkadaşlarının takip edildiğini, sosyal medya hesaplarından tehdit edildiklerini söyledi.

 

‘AKP VE SUÇ ORTAĞI MHP ÜLKEYİ YIKIMA SÜRÜKLÜYOR’

 

Dicle Üniversitesi’nin açılmasından sonra Ülkü Ocağı tarafından özellikle kadın öğrencilerin tehdit ve taciz edildiğini dile getiren Karadeniz, TİP’li öğrencilere öğrenci temsilciliği seçimleri için baskı kurulduğunu kaydetti. Yaşanan tehditleri aktaran Karadeniz, “Ülkü Ocaklarına mensup olduğunu bildiğimiz bir faşist öğrenci yoldaşlarımızı sosyal medya hesaplarından arayarak, ‘İl başkanınızla görüşeceğim, seni yakalarsam diz kapaklarını sökeceğim’ diyerek açıkça tehditte bulunmuş ve partililerimize yönelik tehdit ve taciz boyutunda takip trafiği başlatmıştır. Türkiye İşçi Partisi binlerce yoldaşı, dostu, gönüllüsü ile saray rejimi ve onun tetikçi ortağına karşı mücadelede ısrarlıdır. Biz bu eli kanlı çeteyi ezelden beri tanıyoruz. Deniz Poyraz yoldaşımızın katillerine yönelik hiçbir adım atmayan siyasal iktidar, bu çeteleri açıkça kollamaktan geri durmamıştır. HDP Bahçelievler İlçe binasına yapılan silahlı saldırı sonucu tutuklanan Muhammed Eren Sütçü üç gün dahi beklemeden serbest bırakılmış; saldırılar olağan, hatta meşru gösterilmiştir. AKP ve suç ortağı MHP, ülkeyi yıkıma sürüklerken emekçilerin, ezilen halkların, gençlerin, kadınların tüm kazanımlarına el koymuş, ülkeyi bir talan cennetine çevirmiştir” şeklinde konuştu.

 

‘KİRLİ SUÇ ÖRGÜTÜNE KARŞI BİR ARADA DURMAKTAN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ’

 

Saldırgan grup ve arkasındaki güçlere seslenen Karadeniz, “Diyarbakır gibi mücadelenin kalbinin attığı bir şehirden eli kanlı faşist çete örgütlenmesine bir kez daha sesleniyoruz: Bize sokaklarımızda kurulan pusuları boşa düşüreceğiz. Emekçilerin hayatlarını kâbusa çeviren bu organize suç örgütü ile mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Bize tenha sokaklarda pusu kuran bu kirli suç örgütüne karşı bir arada durmaktan asla vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. (MA)

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ