Mardin Roj

TİGEM, tarihi yok ediyor: Tarihi kalıntıları şantiyeye koydu

TİGEM, tarihi yok ediyor: Tarihi kalıntıları şantiyeye koydu
  • 27 Ocak 2021

Ceylanpınar’da TİGEM’in sorumluluk alanında bulunan tarım arazilerindeki höyükler, yok edildi. Höyüklerden çıkan tarihi kalıntılar ise şantiye alanına taşındı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), Urfa’nın Ceylanpınar ilçesi ile Mardin’in Kızıltepe ve Derik ilçelerinin sınırları arasında kalan binlerce hektarlık arazide yaptığı çalışmalar sırasında bölgede bulunan çok sayıda höyüğü yok etti. Tarım arazileri arasında bulunan tarihi höyükleri kepçelerle düzleştiren TİGEM, eski yerleşim yerlerine ait tarihi kalıntıları da yerlerinden kaldırarak kendi şantiyesine götürdü. Yapılan çalışma sırasında tarihi bir kalıntıya ulaşılması durumunda Urfa Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu veya Müze Müdürlüğü’ne haber verilmesi gerekirken, TİGEM’in tarihi kalıntılara verdiği zarar yurttaşlar tarafından görüntülendi.
HAÇ İŞLEMELİ TAŞLAR ŞANTİYEDE
Görüntülerde TİGEM’in çalışma yaptığı alanda höyüklerden geriye sadece tarihi olduğu anlaşılan kuyular kaldığı görülürken, kuyuların içine de araç lastiklerinin ya da toprak doldurulduğu görülüyor. TİGEM’in şantiye alanında çekilen bir başka görüntüde ise bölgede ortaya çıkan tarihi kalıntılar görülüyor. Değirmen taşları, sulama kapları, tarihi evlere ait duvar taşları ile üzerinde haç işareti bulunan işlemeli kesme taşların olduğu görüntülerde kalıntıların rastgele üst üste atıldığı görülüyor. Yine görüntülerde kalıntıların üzerinde daha önce yakılmış bir mangal da dikkat çekiyor.
KORUMA KURULU MÜDAHALE ETMELİ
Görüntüleri çeken yurttaşlar, bölgede TİGEM tarafından gerçekleştirilen çalışmanın Jandarma eşliğinde yapıldığını dile getirdi. Yurttaşlar, aradıkları yetkililerin de kendilerini jandarmaya yönlendirdiğini söyledi. Konuya dair en son Müze Müdürlüğü’nü aradıklarını ancak henüz bir işlem yapılmadığını belirten yurttaşlar, TİGEM’in sorumluluk alanında bulunan arazinin geniş olduğunu ve burada bulunan höyüklerin tamamının yok edildiğini belirtti.
Urfa Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun bölgeye el koyması ve çalışmaları durdurması gerektiğini belirten yurttaşlar, Ceylanpınar, Kızıltepe ve Derik ilçe sınırlarına yakın olan bölgede tek bir kalıntının bırakılmadığını ancak Urfa tarafına doğru uzanan arazilerde halen kurtarılması mümkün olan höyükler ve tarihi kalıntılar olduğunu ifade etti. (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ