Mardin Roj

TGC, Veyis Ateş ile ilgili kararını verdi

TGC, Veyis Ateş ile ilgili kararını verdi
  • 26 Haziran 2021 15:57
TGC, kara para aklamak suçlamasıyla hakkında tutuklama kararı bulunan Sezgin Baran Korkmaz’la kurduğu ilişki ağı ortaya çıkan eski HaberTürk çalışanı Veyis Ateş’i üyelikten çıkardı. 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), kara para aklamak suçlamasıyla hakkında tutuklama kararı bulunan Sezgin Baran Korkmaz ile kurduğu ilişki ağı ifşa edilen eski HaberTürk çalışanı Veyis Ateş’le ilgili açtığı disiplin soruşturmasını karara bağladı.
TGC, savunmasını göndermeyen Ateş’i oy birliğiyle üyelikten çıkardı.
Ateş’e ilişkin iddiaları değerlendirerek cemiyetten çıkartılmasına karar veren TGC Yönetim Kurulu, konuya ilişkin açıklama yaptı. Veyis Ateş’in yurt dışında tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz’ın taleplerini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ilettiğini kabul eden açıklamaları ve kamuoyuna yansıyan ses kaydına işaret edilen açıklamada, “Veyis Ateş’in tutum ve davranışlarının Tüzüğümüzün 11. maddesinde ifadesini bulan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin amacıyla ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’nde belirtilen ilkelerle bağdaşmadığı ortaya çıkmıştır. Tüzüğün 11.maddesi ile Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ndeki ‘Gazetecinin doğru davranış kuralları, hak ve sorumluluklarıyla bağdaşmayan tutum ve davranış içinde olmak’ ve ‘Gazeteci, çıkar ve nüfuz sağlayacak habercilikten kaçınmalıdır. Mesleğini gölgeleyecek, itibarını sarsacak türden oluşumlar içerisinde yer almamalıdır’ hükümleri dikkate alınarak Veyis Ateş’in oy birliğiyle üyelikten çıkarılmasına, üyelikten çıkarılma kararına karşı Genel Kurulda itiraz hakkı olduğunun kendisine bildirilmesine karar verilmiştir.”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ