Tesisatçıyı öldüren askerlerin yargılamasına yeniden başladı

Tesisatçıyı öldüren askerlerin yargılamasına yeniden başladı
  • 15 Eylül 2022 18:27
Nusaybin’de tesisatçı Yusuf Akın’ı öldüren askerler hakkında verilen beraat kararının AYM tarafından bozulmasının ardından askerlerin yeniden yargılanmasına başlandı. 
Mardin’in Nusaybin ilçesi Deyrcem köyünde 20 Aralık 2011’de başlatılan askeri operasyonda tesisatçı Yusuf Akın’ın öldürülmesi ve Mehmet Eren’in yaralanmasına dair askerler Kadir Engin O, Şenol T, Bahattin Y, Yusuf Ertuğrul K. ve Doğan G. hakkında verilen beraat kararı Anayasa Mahkemesi (AYM), tarafından “yaşam hakkının ihlal edildiği” gerekçesiyle bozuldu. AYM’nin dosyayı yeniden yerel mahkemeye göndermesi üzerine ilk duruşma bugün Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmaya sanıklar ve avukatları katılmazken, Akın ailesinin avukatlığını yapan İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesi avukatları hazır bulundu.
Gelen evrakların okunduğu duruşmada sanıkların savunmalarının talimatla alındığı belirtilirken, mağdur avukatlarının keşif talebinin yine yerine getirilemedi. Mahkeme Jandarma Komutanlığına yazılan yazıya keşif için bölgenin “güvenli olmadığı ve risk barındırdığı” yönünde cevap verdiği kaydedildi. 11 yıldır olay yerinde yapılmayan keşfin gelen cevapla yeniden ertelendiği aktarıldı.
Ardından söz alan İHD avukatlarından Erdal Kuzu, AYM’nin kararına dikkati çekerek, mahkemenin adil bir yargılama yapılmadığı ve işlenen fiile uygun karar verilmediği yönünde bir karar verdiğini söyledi. Sanıkların beyanlarının talimatla alınmasına tepki gösteren Kuzu, kendilerinin sanıklara soru sorma haklarının ellerinden alındığını ve kanuna aykırı işlem yapıldığını ifade ederek, talimatla alınan ifadelerin de UYAP’a halen yüklenmediğini söyledi. Kuzu, mahkemenin bu işlemiyle AYM’nin vermiş olduğu kararın içeriğine bakmaksızın hareket edildiğine işaret ederek, “AYM kararı bu durumda bir anlam ifade etmeyecektir. Yargılama bu şekilde devam edecekse AYM’nin kararının bir bağlayıcılığı olmayacaktır. AYM kararının bu şekilde hafife alınmasının hukuka uygun olmadığını düşünüyoruz. Ortada sivil bir kişinin öldürülmesi olayı vardır. Bu kişiye karşı işlenen suça bir ceza verilmesi gerekmektedir. Anayasa Mahkemesi kararı doğrultusunda yeniden değerlendirme yapılmasını talep ediyoruz. 11 yıldır mahkeme ‘güvenlik riski’ gerekçesiyle şurada 20 dakikalık mesafede keşif yapamıyorsa bu da bu ülkenin ayıbı olarak kalmaya devam etsin” dedi.
Mahkeme sanıkların tutuklanması talebini reddederek, bir sonraki duruşmayı 26 Ocak 2023’e erteledi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ