Mardin Roj

Tesisatçı Akın’ı öldüren askerler yine tutuklanmadı

Tesisatçı Akın’ı öldüren askerler yine tutuklanmadı
  • 28 Mart 2023 21:49

Nisêbîn’de tesisatçı Yusuf Akın’ı öldüren askerlerin yeniden başlayan yargılamasında önceki duruşma verilen keşif kararına rağmen keşif yapılamazken, askerlerin tutuklanması talebi yeniden reddedildi.

Mêrdîn’in Nisêbîn ilçesi Deyrcem köyünde 20 Aralık 2011’deki askeri operasyonda tesisatçı Yusuf Akın’ın öldürülmesi ve Mehmet Eren’in yaralanmasına dair askerler hakkında verilen beraat kararının Anayasa Mahkemesi’nin “yaşam hakkının ihlal edildiği” gerekçesiyle bozulmasının ardından yeniden başlayan yargılamanın üçüncü duruşması görüldü. Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya jandarma özel harekat Kadir Engin O, Şenol T, Bahattin Y, Yusuf Ertuğrul K. ve Doğan G. yine katılmadı. Duruşma salonunda Akın ve Eren ailesinin müdafisi olarak İHD adına avukat Erdal Kuzu hazır bulundu.

Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada söz alan avukat Erdal Kuzu, önceki duruşma verilen keşif kararının yerine getirilmediğine dikkat çekerek, kararın “güvenlik” gerekçesiyle yerine getirilmediğini kaydetti. Kuzu, keşif yapılabilmesi için mahkemenin jandarmaya yazı yazdığını ve gerekli “güvenlik” koşullarının olup olmadığı yönünde cevap istediğine dikkat çekerek, “Sanıkların jandarma olması nedeniyle mahkemenin jandarmaya yazı yazarak, keşif için güvenlik şartlarının oluşup oluşmadığı yönündeki soruya bugüne kadar olumsuz yanıt gelmiştir. Jandarma kendi meslektaşı olan jandarmaları korumaya dönük bir çaba içine girilmiştir. Bu nedenle yazının Jandarma yerine İl Emniyet Müdürlüğü’ne yazılması uygun olacaktır” dedi.

Sanıklar hakkında AYM’nin verdiği kararın kasten öldürme suçuna işaret ettiğini kaydeden Kuzu, “Suçun alt ve üst sınırı değerlendirildiğinde sanıklar hakkında tutuklama tedbirine başvurulmalıdır” dedi.

Mahkeme askerlerin tutuklanması talebini reddederek, yeniden keşif yapılması için Jandarmaya yazı yazılmasına, 2 Haziran gününe de keşif yapılması kararı verdi. Mahkeme bir sonraki duruşmayı 13 Haziran tarihine erteledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ