Mardin Roj

Tertip Komitesinden Mardin’de Newroz açıklaması

Tertip Komitesinden Mardin’de Newroz açıklaması
  • 14 Mart 2022
Mardin’de kutlanacak Newroz için açıklama yapan Tertip Komitesi, “Şimdi Kazanma Zamanı” diyerek, “8 Mart’tan Newroza aynı direniş ruhuyla alanlara akalım” çağrısı yaptı. 
Newroz Tertip Komitesi, Mardin’de düzenlenecek olan Newroz kutlamalarına ilişkin HDP il binasında açıklama yaptı. Açıklamanın yapıldığı salona “2022 Newroz” yazılı pankart asılırken, çok sayıda kişi katıldı.
TJA aktivisti Eylem Amak, Newroz’un Kürt halkının binlerce yılık özgürlük ve barış özlemlerinin açığa çıktığı, ulusal birlik, direniş ve dayanışma ruhunun milyonlar halinde alanlara aktığı, doğanın ve tarihin akışının değiştiği gün olduğunu belirtti. Amak, “Newroz hem yenilenmenin hem dirilmenin, hem de arınmanın sembolüdür. Her yıl faşizme bir meydan okumaya dönüşen Newroz Bayramı, halkların öz gücünü hissettirme, dosta güven ve insanlığa umut vermiştir. Bu yönüyle anlam ve önemine laik olarak kutlanması mücadelemiz açısından hayati öneme sahiptir” dedi.
2022 Newroz’unun direniş ve mücadele ruhu ile kutlanacağını belirten Amak, yüzyıllardır özgürlüğün, kurtuluşun, adaletin ve dayanışmanın yol haritası olduğunu belirttiği Newroz’da “Şimdi Kazanma Zamanı” diyeceklerini söyledi. Amak, “8 Mart’tan Newroza aynı direniş ruhuyla alanlara akalım” dedi. Newroz, 19 Mart’ta Dargeçit’te ve Artuklu’da, 20 Mart’ta Kızıltepe, Derik ve Savur’da, 21 Mart’ta Nusaybin’de kutlanacak.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ