Mardin Roj

Tepkiler üzerine Türk Telekom Kürtçe hizmet vermeye başladı

Tepkiler üzerine Türk Telekom Kürtçe hizmet vermeye başladı
  • 10 Ekim 2020

Batman’da yaşayan ve sadece Kürtçe bilen Fevziye Başaran’ın Türk Telekom hattını kullanıma kapatmak istemesi üzerine karşılaştığı sorunlar bir süre önce gündem olmuştu.

Yaşanan tartışmaların ardından Kürt Dil Hareketi (HEZKURD), Türkçe bilmeyen Fevziye Başaran’ın telefon hattını kapatma istemini karşılamayan Türk Telekom’un Kürtçe hizmet vermesi için Change.org adlı internet sitesi üzerinden imza kampanyası başlatmıştı.

Türk Telekom, tepkilerin ardından müşteri hizmetlerinde Kürtçe hizmet vermeye başladı.

HEZKURD kurucularından Fevzi Bulgan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kürt dil hareketi olarak, Türk telekom’ a gösterdiğimiz tepki ve Kürtçe hizmet vermesi için başlattığımız imza kampanyası olumlu sonuç verdi. Artık müşteri temsilciliği bölümüyle ilgili Kürtçe hizmet verilmektedir. Duyarlılıkları için TurkTelekoma teşekürler!” dedi.

Bulgan, emin olmak için Türk telekom’u bizzat aradığını ve “Kürtçe hizmet almak istiyorsanız Kürtçe temsilcimize bağlayalım” cevabını aldığını ifade etti.

Kürtçe’ye karşı uygulanan ayrıştırıcı ve baskı politikalarının yaygınlaştığı son dönemlerde Türk Telekom’un bu adımı Kürt kamuoyu tarafından olumlu karşılandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ