Tedavisi geciktirilen hasta tutuklu Kuday felç kaldı

Tedavisi geciktirilen hasta tutuklu Kuday felç kaldı
  • 20 Ocak 2022 14:18

Tutuklanmasının ardından tedavi edilmeyen Abdulkadir Kuday’ın sağ bacağı felç kaldı. Yıllar sonra yanlış teşhis konularak ameliyat edilen Kuday, yürüyemez hale geldi.

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki hasta tutuklu Abdulkadir Kuday, tedavisinin geciktirilmesi ve doğru teşhis konulmaması sonucu sağ bacağı felç kaldı. Yapılan tetkikler sonucunda Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığına (kaslara hareket emri veren sinir hücrelerinin uyarılar gönderemez duruma gelmesi) yakalandığı belirlenen Kuday, 12 Ocak’ta Metris 2 Nolu Rehabilitasyon (R) Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Geç teşhis konulması nedeniyle felç kalan Kuday’ın, kesin bir tedavisi olmayan ALS hastalığına yakalanması nedeniyle sağlık durumunun belirlenmesi için Adli Tıp Kurumu’na (ATK) da başvuru yapıldı.
SAĞ AYAĞI FELÇ KALDI
Kuday’ın ağabeyi ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin İl Eşbaşkanı olan Salih Kuday, kardeşinin tutuklanmasının ardından 4 yıl boyunca tedavisinin yapılmadığını, revire dahi götürülmediğini belirtti. Koronavirüs (Kovid-19) salgınından kısa bir süre önce kardeşinin tedavi talebinin kabul edildiğini ve bel fıtığı teşhisi konularak ameliyat edilmesine karar verildiğini kaydeden Kuday, ameliyatın da sürekli ertelenmesi sonucu ancak Haziran 2021’de fıtık ameliyatı yapıldığını söyledi. Yaşanan bu süreç içinde kardeşinin sağ ayağının tamamen felç kaldığını ifade eden Kuday, sancılarının devam etmesine rağmen tedavisinin yapılmadığını söyledi.
YÜRÜYEMİYOR
Kardeşine 3 ay önce ALS teşhisi konulduğunu ve hastalığının diğer ayağına sıçradığını kaydeden Kuday, insan hakları örgütleri ile sağlık örgütlerinin uyarılarına rağmen tedavinin geciktirildiğini ifade etti. Kardeşinin tedavisi ile hastalığının teşhisinin geciktirilmesi sonucu şu an sağ tarafını kullanamaz hale geldiğini dile getiren Kuday, “İhtiyaçlarını kendi başına karşılayamıyor. Yürüyemiyor. Lavaboya gidemeyecek durumda. Ellerinde de takat kalmamış durumda. Fıtık ameliyatı yapıldı ancak doktorlar fıtık ameliyatının yapılmasının iyi olmadığını söyledi” dedi.
TEDAVİ EDİLMEDİ 
“Kardeşim zamanında tedavi edilseydi, bugün felç kalmazdı” diyen Kuday, “Hastalığı bu seviyeye gelmeyecekti. Kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecekti. 4 yıl boyunca revire bile götürmediler. Sivil toplum örgütleri, milletvekillerimiz üzerinde durunca tedavisi yapıldı, ameliyat edildi” diye konuştu. Kardeşinin tedavisinin cezaevinde yapılmasının mümkün olmadığını belirten Kuday, serbest bırakılmasını ve evinde tedavi görmesini istedi. Kuday, “Cezaevlerinde çok sayıda hasta tutuklu var. Ölümle yüz yüze kalıyorlar. Ne kadar ağır hasta olsalar da bırakılmıyorlar. Hasta tutukluların serbest bırakılmasını, son günlerini evlerinde geçirmelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.
ABDULKADİR KUDAY HAKKINDA
6-8 Ekim 2014 Kobanê eylemlerinde Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 2 kişinin öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 19 kişi ile birlikte tutuklanan Kuday, o tarihten bu yana cezaevinde tutuluyor. Mardin 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılama sonucunda 17 kişi beraat etti, HTS kayıtlarında olay günü başka mahallelerde bulunduğu kanıtlanan Kuday ile Yavuz Akar ve Mehmet Gültekin’e 2’şer kez müebbet hapis cezası verildi. İstinaf Mahkemesi’nde onanmasının ardından dosya Yargıtay’a gönderildi. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ