Mardin Roj

Tecavüzcü uzman çavuş Musa Orhan’a verilen cezanın gerekçesi açıklandı

Tecavüzcü uzman çavuş Musa Orhan’a verilen cezanın gerekçesi açıklandı
  • 18 Aralık 2021
Tecavüz faili Musa Orhan’ın yargılandığı davanın görülen son duruşmasında mahkeme heyetinin faile verdiği 10 yıl hapis cezası ve tutuksuz yargılanmasına dair gerekçeli kararı belli oldu. 
Siirt’te İpek Er’e tecavüz ettikten sonra intihara sürükleyerek yaşamını yitirmesine neden olan uzman çavuş Musa Orhan hakkında “Nitelikli cinsel saldırı” suçundan açılan davanın karar duruşması 3 Aralık’ta Siirt 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
Mahkeme, tecavüz faili Musa Orhan’a Türk Ceza Kanunu 102/2 maddesi kapsamında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası verdi. “Geleceği üzerinde olumsuz etki yaratabileceği” ve tüm duruşmalara düzenli katıldığı öne sürülerek fail hakkında verilen kararda, “ iyi hal” indirimi uygulayan heyet, cezayı 10 yıla düşürdü. Ayrıca tecavüz failinin kaçma şüphesi bulunmadığı iddiasıyla adli tedbir hükümleri uygulanarak tutuksuz yargılanmasına karar verildi.
Oy çokluğu ile alınan karara, bir mahkeme üyesi beraat kararı verilmesi yönünde şerh koydu.
Fail Musa Orhan hakkında verilen cezanın ve tutuksuz yargılanmasının gerekçeli kararında şu ifadeler yer aldı:
“Siirt Adli Tıp Kurumu Şube Müdürlüğü’nün 09/07/2020 tarihli raporunda, Burada mağdur, yapılan ilk cinsel birleşmenin isteği dışında ve zorla gerçekleştiğini beyan etmiş ve bu beyanı da diğer delillerle desteklenmiştir. Oysa sanığın savunmaları olayla ve raporlarla çelişmektedir. Bu sebeplerle mağdurun beyanlarının doğru olduğu kabul edildiğinde sanığın üzerine atılı eylemi mağdurun rızası olmaksızın gerçekleştirdiği anlaşılmakta olup açıklanan sebeplerden dolayı sanığın üzerine atılı cinsel istismar suçunu işlediği sabit olduğundan cezalandırılmasına karar verilmiş ve hüküm kurulmuştur.” (Jinnews)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ