Taziye ziyareti: Bubo Taş’ın duruşu, tecridin karşısında isyandır

Taziye ziyareti: Bubo Taş’ın duruşu, tecridin karşısında isyandır
  • 14 Ocak 2023 14:15
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı bedenini ateşe veren Bubo Taş’ın taziyesine kitlesel ziyaret gerçekleştirildi.  DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeni, Taş’ın duruşunun, tecrit karşısında isyan olduğunu söyledi. 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağır tecride karşı önceki gün bedenini ateşe vererek, yaşamını yitiren Bubo Taş’ın taziyesine kitlesel ziyaret gerçekleştirildi. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Sözcüsü Ebru Günay ile HDP ve DBP yöneticileri ile çok sayıda kişi taziye ziyaretinde bulundu. Kitle Bubo Taş’ın yaşamına son verdiği Küçük Sanayi Sitesi’nde bir araya gelerek, İstasyon Mahallesi Ofis Taziye Evi’ne kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş sırasında kitle sık sık “Şehîd Na Mirin” sloganları atarken, kitleyi Bubo Taş’ın yakınları taziye evinin kapısında karşıladı. Sloganlar ve zılgıtlar eşliğinde taziye evine giren kitle ardından özgürlük ve demokrasi mücadelesinde hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulunuldu.
AYDENİZ: TECRİDİN KIRILMASINDA BİZE YOL GÖSTERDİ
Taş’ın eşi ve kardeşleri gelenleri selamlarken, ardından DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz konuştu. Bubo Taş’ın eylemiyle bugün içine girilen durumun gözler önüne serildiğini kaydeden Aydeniz, “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin hepimizin üzerinde uygulandığını gösterdi. Türkiye ve 4 parça Kurdistan, Sayın Abdullah Öcalan’ın şahsında ağır tecrit altında, ağır politik baskı altında, savaş politikası altında tutuluyor. Bubo Taş’ın bu eylemi tecridin kırılması anlamında bize önemli bir yol göstermektedir. Bubo Taş’ın duruşu, tecridin karşısında isyandır. Gerekiyor ki, biz de bu isyanı görelim. Bubo’nun istediği gibi birliğimizi ve ittifakımızı güçlendirelim. Birlik ve ittifakımızla örgütlenmemizi daha da büyüteceğiz. Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi kıracak, bu tecridin kırılmasıyla beraber Kurdîstan’ın tamamı özgürleşecek. Biz de bu gerçekleşene kadar mücadele içinde olacağız” dedi.
ÖZTÜRK: DİLİMİZE KARŞI SAVAŞ AÇTILAR
Ardından söz alan Berdan Öztürk de, 7 yaşından 70 yaşına kadar Kürt halkının çözümün adresinin neresi olduğunu bildiğini dile getirerek, “Çözüm Sayın Öcalan’dır. Bugün Bubo arkadaşın şehadeti, Türkiye’nin tamamına bir mesaj gönderiyor. Defalarca biz de bunu dile getirdik. Kürt halkının kırmızı çizgisi Sayın Öcalan’dır. Sayın Öcalan, insanın yaşamına son vermesine karşı, yaşamı büyütme ve yüceltmeyi, direnmesini esas alıyor. İmralı Adası’nda direniyor. Sadece Kürt halkı için değil, Türkiye ve Ortadoğu halkları için. Faşist, ırkçı, tekçi Kürt düşmanları 5 Nisan 2015’ten bu yana ağır bir tecrit uygulayarak, savaşı başlatmış durumda. Sadece Kuzey’de değil, 4 parça Kurdistan’da, Kürtlerin varlığına karşı bir savaş başlatıldı. HDP’li olsun olmasın, DBP’li olsun olmasın, Kürt olsun sadece. Kimliğimize, dilimize karşı savaş başlattılar. Bugün devam ediyor. Bu nedenle Bubo arkadaşın eylemi kutsal bir eylemdir. Gerçekten böyle bir eylemin gerçekleştirilmesini istemeyiz. Kürt Halk Önderi de istemez. Bu mesaj bize de Türkiye muhalefetine de önemli bir mesajdır. Kürt sorunu çözülmelidir. Kürt sorununun çözümü ABD ile Rusya ile olmaz. Birincisi tecridin sona erdirilmesi, ikincisi de Sayın Öcalan’ın fiziki özgürlüğüyle mümkündür. Ortadoğu için de ezilen halklar için de umut Sayın Öcalan’ın fikirleri ve düşünceleridir” diye belirtti. (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ