Mardin Roj

Tarihi Mardin’in bilinmeyen yüzü: Karanlık…

Tarihi Mardin’in bilinmeyen yüzü: Karanlık…
  • 17 Ağustos 2021

Tarihi Mardin’in ana caddesi ve turistlerin ilgi gösterdiği sokaklar ışıl ışıl aydınlatılırken, Mardinlilerin oturduğu ve öteki yüzü olan ara sokaklar ise karanlıkta. Ara sokakların durumunu özetleyen bir mahalle sakini sitemini “Bekliyoruz, belki bir gün biri bizim burada yaşadığımızı fark eder de bunları düzeltme gereği hissederler” sözleri ile anlattı.

 

Bölge turizminin kalbinin attığı Tarihi Mardin şehrinin 1’inci Caddesi ışıl ışıl ışıklandırmalar ile turistlerin göz bebeği olmayı sürdürüyor. Şehre gelen turistlerin en fazla ilgi gösterdiği yerlerin başında 1’inci Cadde ile beraber Cumhuriyet Meydanı, Bakırcılar Çarşısı, Hasan Ammar Çarşısı, Kültür Sokak ve daha birçok yer geliyor. Tarihi Ulu Cami Minaresi, Zinciriye Medresesi, Süryani ve Ermeni Kiliseleri ile kafeler ve eşsiz Mezopotamya manzarasının cezbettiği turistler biraz aşağı inince Kasımiye Medresesi ile büyüleniyor. Büyük Mardin Oteli’nin bahçesine oturanlar ise, tarihi şehrin eşsiz manzarası ile gözlerini doyururken, halen bu şehrin birçok sokağı ise keşfedilmeyi bekliyor.

 

 

Gündüz keşfedilmesinde zorluk olmayan bu sokaklar şehrin ara sokakları. Neredeyse tamamı gece karanlıkta kalan sokaklar. Halen bu sokakların doğru düzgün bir aydınlatmaları bile yok. Mardin’in yerlilerinin, zor olsa da tarihi ya da beton evlerinden vazgeçmek istemeyenlerin yaşadığı bu sokaklar, turizm şatafatı arasında ışıl ışıl olan sokaklara nazaran şehrin öteki yüzünü gösteriyor. İnsanlar evlerine karanlık nedeniyle rahatlıkla yürüyemezken, karanlık bir de güvenlik riski doğuruyor. Uyuşturucu kullanıcılarına mekan haline gelen bu sokaklarda yaşayan Mardin halkı telefonlarının el fenerleri ile yürümek zorunda kalıyor. Bazen belediyeler tarafından açılmış bir çukura düşmekten son anda kurtulan Tarihi Mardin sakinleri, bazen önlerine çıkan yıkıntıları fark edememeleri nedeniyle de tehlike atlatıyor.

 

 

Çok uzakta olmayan bu sokakların biri 1’inci Caddenin hemen üst sokağı. Yani Mardin’in en işlek, turistlerin gündüz saatlerinde en fazla tercih ettiği ikinci sokak. Bir ucu Dİyarbakırkapı’da diğer ucu Kasım Tuğmaner Camiinin önünde olan bu sokak gece olduğunde bir korku koridorunu andırıyor. Belirli bir mesafeye kadar aydınlatmanın olduğu sokağın önemli bir bölümü zifiri karanlık. Bu sokağı yukarıya doğru çıktıkça diğer sokaklar takip ediyor. Aslında aydınlatma sistemi olan bu sokakların başlıca sorunu mevcut aydınlatma sisteminin faal hale getirilmemesi. Sorumluluk alıp kimse yapmaz ise, sokaklar karanlık kalmaya devam edecek.

 

 

Karanlık sokaklarda yürümek zorunda kalan Şar mahallesi sakinleri, sokak aydınlatmalarının yapılmasını bekliyor. Bir mahalle sakini, akşam saatlerinde karanlıkta kalan sokakların gündüz saatlerinde en güzel sokaklar olduğunu belirterek, “Bu sokaklar gündüz saatlerinde aslında Mardin’in en güzel sokakları. Ama buralara turistler çıkmıyor ya da çıkarılmıyor. Tur seferi yapanlar turistleri getirip, aşağıda birkaç sokakta gezdirip, bir de Mezopotamya manzarasını gösterip, karınlarını doyurduktan sonra götürüyorlar. Ama Mardin’e gelenin aslında burada görmesi gereken en önemli şey buranın sokakları, taşları olmalı. Ne yazık ki; artık kimse ne taşları hissetmeye geliyor ne de burada bu sokaklarda tarihte ne yaşandığını hissetmeye. Halbuki; burada her bir taşın bir başka anlamı var. Şimdilerde restorasyon adı altında getirilen taşlarda bir duygu, bir yaşanmışlık bulamazsınız. Ama ne yapalım, bizim elimizde değil. Koruması gereken kurumlar bunlara izin veriyor. Umarız son verirler buna.”

 

 

 

Mahalle sakini aydınlatma sorunu nedeniyle akşamları karanlıkta kalan sokaklarının aydınlatmasının yapılması gerektiğini belirterek, “Mardin’e gelenler ana caddede geziyor, kafeler ana caddede bulunuyor diye orası ışıktan geçilmiyor. Hatta bir dönem öyle bir aydınlatma yapmışlardı ki, sokakta ışıktan yürüyemiyordu insan. Ama ara sokaklar, bizim bu sokaklarımız hep karanlık. Niye? Turist gelmiyor, gezmiyor, görmüyor diye mi? Yoksa bizim burada yaşayan insanların aydınlığa ihtiyacı yok diye mi? Belki de bizim burada yaşadığımızdan bile kimsenin haberi yoktur. Bilemiyorum. Acaba bu şehri sadece ana caddede satılan badem şekerinden, evlerin taşlarından, kapılarından ibaret mi sanıyorlar. Bunu anlayamıyorum bir türlü. Burada yaşayan insanlar olduğunu gerçekten biliyor mu buraya gelenler. Burayı yönetenler” dedi.

 

 

 

Mahalle sakini sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Faturalarımızı ödüyoruz mesele. O zaman bizim burada olduğumuzu fark ediyorlar ama sanırım sadece o zaman fark ediyorlar. Ama iki aydınlatma lambası koymaları gerektiği zaman akıllarına gelmiyoruz. Bekliyoruz, belki bir gün biri bizim burada yaşadığımızı fark eder de bunları düzeltme gereği hissederler. Ya da umut ediyoruz belki turistler akşamları buraya çıkarlarsa o zaman bizim için olmasa da turistler için aydınlatma yaparlar. Turistlerin hayrına biz de ışığa kavuşmuş oluruz. Umudumuz turistlerde artık ne diyelim. (MardinHaberGazetesi)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ