Mardin Roj

Tarihi Mardin’de AKP’li Meclis üyesi arabasını kaldırıma park ederken yakalandı

Tarihi Mardin’de AKP’li Meclis üyesi arabasını kaldırıma park ederken yakalandı
  • 30 Ağustos 2021

Tarihi Mardin’in ana caddesi 1’inci Cadde’de gezmek isteyen turistler kaldırımları işgal eden araçlar nedeniyle kaldırımları kullanamıyor. Esnaf kaldırım işgalinin son bulmasını istedi.

 

Bölgenin en önemli turizm merkezlerinden biri olma iddiasını koruyan Tarihi Mardin sokaklarının en büyük sorunu olan araç park sorunu ve kaldırım işgali bitmek bilmiyor. Kaldırımları işgal eden araçlar nedeniyle şehri gezmeye gelen turistler zor anlar yaşıyor. Kaldırımların araçlar tarafından işgal edilmesi nedeniyle yola taşmak zorunda kalan turistler, olası kazalarla da karşı karşıya kalıyor. Şehri gezmek isterken akrobata dönüşen turistler, park eden araçların aralarından geçmek zorunda kalıyor. Sadece turistlerin değil esnafın da rahatsız olduğu duruma kimse bir çare bulmazken, kime dokunsan bin ah ediyor.

 

 

AK PARTİLİ MECLİS ÜYESİ DE KALDIRIMA PARK ETTİ

 

Park eden araçlardan birinin AK Partili Artuklu Belediye Meclis üyesine ait olması ayrı bir şaşkınlık yaratırken, kendisini şehrin tek sahibi, şehrin tek sakini zanneden herkes kaldırımın bir kenarına aracını bırakarak işgale devam ediyor. Araçlarını park edenlere tepki gösterenler ise, “O zaman park yeri bul bana” tepkisi ile karşılaşıyor. Kimisi ise, malzeme indirdiğini iddia ederek, kaldırımı saatlerce işgal etmeye devam ediyor.

 

KÖTÜ GÖRÜNTÜ ORTAYA ÇIKMASIN

 

Esnaf soruna çözüm bulunmasını istiyor. Tarihi Mardin’de bakırcılık yapan bir esnaf kaldırımın işgal edilmesine tepkisini şu şekilde dile getirdi: “Sokaklar zaten dar. Gelen turist için yürünecek tek yer bu kaldırımlar. Esnaf olarak biz kaldırımlar daralmasın diye tek bir parça eşyamızı bile bırakmıyoruz. Ama gelin görün buraya arabalar ikişer, üçer bırakılıyor. Sanki park yeri gibi. Söylüyoruz, uyarıyoruz. 5 dakika diyorlar ama giden geri gelmiyor. Saatlerce o kaldırım o şekilde işgal ediliyor. Polise söylüyoruz, bir anons geçiyor o kadar. Fazlasını o da yapmıyor. Belki de yapamıyor. Anlamıyoruz. Yani bu sorunu çözmek bu kadar zor olmasa gerek. Bu kadar arabanın buraya çıkmasına gerek yok. İnsanlar buranın kalabalık olduğunu, park sorunu olduğunu biliyorlar. Arabalarını aşağı bırakıp dolmuş ile yukarı çıksınlar. Lütfen rica ediyoruz. Zaten buraya gelenler gezmek için geliyor. Arabayı bırakın dolmuş ile yukarıya çıkın. bu kötü görüntü de ortaya çıkmasın.”

 

KEŞKE TRAFİĞE KAPATILSA

 

Bakkal olan bir esnaf da tepkisini şu şekilde anlattı: “Ben kendi arabamı yukarıya getirmiyorum. Malzeme indireceğim zaman sadece getiriyorum, sonra Yeniyol’a bırakıyorum. Dolmuş ile gidip gelmenin daha doğru olduğunu düşünüyorum. Keşke trafiğe kapatılsa diyorum bazen. Sadece şehir içi dolmuşlar gelebilse buraya. Ama bu da çözüm değil sanıyorum. İnsanlar duyarlı olmalı. Burada kaldırımlar zaten yetersiz. Olan iki kaldırıma da araba park etmek hangi insanlığa sığıyor. O kadar turist geliyor Mardin’e gördükleri görüntü rezalet. Niye hep bu tür yaklaşımlar yüzünden. Buna bir son verilsin artık. Bir çözüm üretilsin. Biz başka bir şey istemiyoruz. Polisler de buna göz yummasın. Bakın bu arabalardan biri buralı birine ait. Bu diğer araba şehir dışından gelen birine ait. Buralı böyle yapınca dışarıdan gelen de aynısını yapıyor. Yeter artık.”

 

TURİSTLER CAMBAZA DÖNDÜLER

 

Kuyumcu esnafı ise, şunları söyledi: “Bu rezalete son verilmeli. Nedir yani gelen arabasını kaldırıma koyuyor giden kaldırıma koyuyor. Bak bı araba kimin? Herken tanıyor bu kişiyi. AK Parti’nin Artuklu Belediye Meclis üyesi. Hepimiz tanıyoruz. O hepimizi tanıyor. Bu isim sorunu çözmesi gereken, bu arabaların kaldırıma konulmasına tepki vermesi gereken isimlerden biri. Ama kendisi arabasını buraya koydu gitti. Olacak iş mi bu? Kime biz derdimizi söyleyeceğiz. Kimden destek isteyeceğiz. Bizim temsilcimiz bile bunu yapıyor. Bu arabaları çizelim mi istiyorlar. Lastiklerini mi keselim. Ancak öyle mi anlayacaklar. Öyle yapınca da siz suçlu oluyorsunuz. Bir çare üretsinler buna artık. Bu turistler buraya gezmeye şehri, tarihi görmeye geliyor. Cambaza döndüler kaldırımda yürüyecekler diye. Hak mıdır bu?” (MardinHaberGazetesi)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ