Mardin Roj

Taliban: Türkiye’nin Afganistan’da kalmasına izin vermeyeceğiz

Taliban: Türkiye’nin Afganistan’da kalmasına izin vermeyeceğiz
  • 22 Temmuz 2021

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit, Türkiye’nin Afganistan’a birliklerini sokmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

 

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit Rusya haber ajansı RİA Novosti’ye demeç vererek, “Biz Türkiye’nin tutumuna halihazırda itiraz ettik ve ABD çekildikten sonra diğer yabancı güçlerin bu ülkede hiçbir gerekçeyle kalmalarına izin vermeyeceğiz” dedi.

 

Türkiye’nin Kabil Havaalanı’yla ilgili kararına karşı olduklarını belirten Mücahit, “Eğer Ankara müzakerelerde ilerleme sağlanmasına katkı sunarsa ve Afganistan’daki durumu iyileştirebilirse, bundan memnuniyet duyarız ancak Türkiye’nin Afganistan’da kalmasına izin vermeyiz!” ifadelerini kullandı.

 

Mücahit ayrıca, Taliban’ın Afgan halk temsilcileri konseyinden bir hükümet kurma niyetinde olduğunu kaydetti. Mücahit devamla, “Halkın sorunlarını çözmek için siyasi bir yapı kuruyoruz. İslami hükümet ve kurmak istediğimiz hükümet, halkın temsilcilerinin yer aldığı bir konseyden oluşacak” diye konuştu.

 

‘TÜRKİYE BİZİM KARDEŞİMİZ’ DEMİŞTİ

 

Öte yandan Mücahit dün AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, “Türkiye’nin Taliban’ın inancıyla alakalı ters bir yanı yok. Daha iyi anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum” sözlerinin ardından, “Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var” ifadelerini kullanarak, Türkiye ile de iyi ilişkiler içinde olmayı arzu ettiklerini dile getirmişti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ