Mardin Roj

Talepler kabul edildi: Mardin Cezaevindeki açlık grevi sona erdi

Talepler kabul edildi: Mardin Cezaevindeki açlık grevi sona erdi
  • 8 Mart 2022 17:36
Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutukluların taleplerinin kabul edilmesi üzerine açlık grevi sona erdirildi.
Mardin E Tipi Kapalı Cezaevinde hak ihlallerine karşı 21 Şubat’ta başlatılan açlık grevi eylemi sona erdi. Tutuklular ile cezaevi idaresi arasında dün başlayan görüşmelerin sonucunda cezaevi idaresi bir talebin dışında bütün talepleri kabul ettiğini tutuklulara bildirdi. Cezaevi idaresi, Gözlem Kurulu kararları ile tahliye vakti gelen ancak buna rağmen tahliye edilmeyen tutukluların serbest bırakılmasının cezaevinin iradesi dışında olduğunu bildirdi.
TALEPLER KABUL EDİLDİ
Cezaevi idaresi tutukluların, “pişmanlık dayatmasından vazgeçilmesi, hastane sevkleri ve ağız içi aramaya son verilmesi, diş tedavilerinin yapılması, sosyal etkinlik hakları ile ziyaret saatlerinin iade edilmesi, avukatlarla sağlıklı görüşme ortamının sağlanması, dışarıdan temiz iç çamaşırı, terlik, havlu ve kırtasiye malzemelerinin temin edilmesine izin verilmesi, toplu soruşturma ve cezalandırmadan vazgeçilmesi, gazete ve dergilerin verilmesi, berber sorununun çözülmesi, muhalif yayın yapan TV kanallarına izin verilmesi ve yerde yatmak zorunda kalanlar için yeni koğuş açılması” yönündeki taleplerini kabul ettiğini bildirdi.
HASTANE SEVKLERİ YAPILDI
Cezaevi idaresinin talepleri kabul ettiğinin bildirilmesi üzerine tutuklular açlık grevi eylemini sonlandırma kararı aldı. Açlık grevi eyleminin sonlandırılmasının ardından tutuklular 3’erli gruplar halinde hastaneye sevk edilmeye başlandı. Öncelikle hasta tutukluların hastane sevkleri yapılırken, şu ana kadar en az 9 tutuklunun hastane sevkleri yapıldı. Diğer tutukluların da önlem amaçlı sırasıyla hastane sevklerinin yapılacağı belirtilirken, tutuklular gönderdikleri mesajlarında açlık grevi eylemini destekleyen kamuoyuna teşekkür etti. (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ