Mardin Roj

Suudi Arabistan görüşmeye Türk bayrağı getirmedi, Çavuşoğlu fotoğrafı kırptı

Suudi Arabistan görüşmeye Türk bayrağı getirmedi, Çavuşoğlu fotoğrafı kırptı
  • 17 Temmuz 2021

Türkiye – Suudi Arabistan ilişkileri, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ve Suudi tarafının Türk mallarına uyguladığı boykot kararları gerekçesiyle kötü ilerliyordu.

 

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faisal bin Ferhan ile dün yaptığı görüşmede Türk bayrağının odada yer almaması tepki çekerken Çavuşoğlu, sosyal medyada Suudi Arabistan bayrağının da görülmediği bir fotoğraf kullanmayı tercih etti.

 

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Ferhan ile görüştü. Görüşmeye dair sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Bakan Çavuşoğlu, “Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faisal bin Ferhan ile yararlı bir görüşme gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı. Fakat görüşmede diplomatik teamüllere aykırı bir durum yaşandı.

 

 

Türkiye’yi temsil eden Bakan Çavuşoğlu’nun olduğu görüşmede büyük Suudi Arabistan bayrağı bulunurken Türk Bayrağına yer verilmedi. Sehpa üzerinde küçük bir Türk Bayrağının yeterli görüldüğü toplantıda Türkiye’ye ilişkin başka bir simge yer almaması tepki çekti.

 

 

 

 

Bu durumun görülmemesini isteyen Bakan Çavuşoğlu da Twitter hesabından arkadaki Suudi Arabistan bayrağının görülmediği bir fotoğrafı tercih etti.

 

 

 

Son dönemde Türkiye – Suudi Arabistan ilişkileri, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ve Suudi tarafının Türk mallarına uyguladığı boykot kararları gerekçesiyle kötü ilerliyordu.

 

 

Ayrıca görüşmede ABD’nin Kaşıkçı cinayetinden sorumlu tuttuğu Veliahd Prens Muhammed bin Selman’ın da fotoğrafının olması dikkat çekti. Çavuşoğlu paylaştığı fotoğrafta bu bölümü de keserek yayınladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ