Mardin Roj

Süryanilerin yaşadığı sorunları Meclise taşıdı

Süryanilerin yaşadığı sorunları Meclise taşıdı
  • 07 Eylül 2021

Bağımsız Milletvekili Tuma Çelik, Süryanilerin yaşadıkları sorunlara dair Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemi ile Meclise soru önergesi verdi.

 

Bağımsız Milletvekili Tuma Çelik, Süryanilerin yaşadıkları sorunlara dair Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemi ile Meclise soru önergesi verdi. Tuma Çelik verdiği soru önergesinde “Coğrafyanın kadim halklarından olan Süryaniler, 2000’li yılların başında hükümetin çağrısı ile göç etmek zorunda kaldıkları kutsal topraklarına yeniden dönemeye başlamıştır. Mardin, Midyat ve çevresindeki köylerine dönen Süryaniler, başta ayrımcılık ve mülkiyet sorunları olmak üzere pek çok sorunla karşı karşıya kaldılar. Son birkaç yıl içinde süre gelen sorunların yanı sıra ciddi fiziki saldırılar da başladı ve hak ihlalleri sürekli hale gelmiştir” dedi.

 

Tuma Çelik’in soru önergesi şu şekilde; 

 

“Coğrafyanın kadim halklarından olan Süryaniler, 2000’li yılların başında hükümetin çağrısı ile göç etmek zorunda kaldıkları kutsal topraklarına yeniden dönemeye başlamıştır. Mardin, Midyat ve çevresindeki köylerine dönen Süryaniler, başta ayrımcılık ve mülkiyet sorunları olmak üzere pek çok sorunla karşı karşıya kaldılar. Son birkaç yıl içinde süre gelen sorunların yanı sıra ciddi fiziki saldırılar da başladı ve hak ihlalleri sürekli hale gelmiştir.

 

Diril çiftinin kaybolması, Gevriye Sarı ve Yavsef Kurt’un öldürülmesi tedirginlikleri arttırmıştır. Süryanilerin dönüşlerinin durması bir yana bölgede yaşayan Süryanilerin can güvenliği tehdit edilir duruma gelmiştir. Yaşananların ardından etkin soruşturma yürütülmemesi, yetkililerin tatmin edici açıklama yapamaması endişeleri arttırmaktadır. Süryani toplumunun önemli kurumları da yaşanan gelişmelerle ilgili kaygılı olduklarına dair açıklama yaparak endişelerini kamuoyu ile paylaşmıştır.

 

Bu bağlamda,

 

1- Son dönemde Mardin ve çevre bölesinde Süryanilere dönük artan saldırıların durdurulması için bir talimatınız ya da çalışmanız var mıdır?

 

2- Bölgede yaşayan Süryanilerin can güvenliğini sağlayacak tedbirler alınmakta mıdır?

 

3- Süryanilerin yaşadığı köylere dönmesini kolaylaştırıcı bir politika izlenecek midir?

 

4- Sadece Süryanilere dönük devam eden nefret saldırılarını önlemek için bir çağrınız olacak mıdır?”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ