Mardin Roj

Süryanilerin önemli siyasetçisi Yakup Gabriel hayatını kaybetti

Süryanilerin önemli siyasetçisi Yakup Gabriel hayatını kaybetti
  • 02 Ocak 2022

Süryani Halk Meclisi kurucusu, DTP’de uzun yıllar siyaset yapan, DTK üyesi Yakup Gabriel hayatını kaybetti.

Süryanilerin önde gelen isimleri arasında bulunan Yakup Gabriel, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Dün hayatını kaybeden Gabriel’in cenazesi çocuklarının Avrupa’dan dönmesinin ardından Midyat’ta defnedilecek.

Türkiye’deki baskılar nedeniyle 1990’lı yıllarda Avrupa’ya göç etmek zorunda kalan isimlerden biri olan Yakup Gabriel, 2001 yılında geri dönen ilk Süryanilerden biri olarak tanınıyor. Avrupa’dan dönerek, Mardin Midyat’a yerleşen Yakup Gabriel, Betnahrin Süryani Halk Meclisi’nin Kurucu Üyesiydi. Asuri, Süryani, Keldani Demokratik İnisayatifi’nin de kurucularından biri olan Gabriel, daha sonra ismini Mezopotamya Özgürlük Partisi (MÖP) olarak değiştiren Mezopotamya Demokratik Değişim Partisi’nin (MDDP) de kurucuları arasında yer aldı. Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan Demokratik Toplum Partisi’nde (DTP) milletvekilliği adaylığı ve Midyat Belediyesi’nde DTP’den encümenlik yapan Gabriel aynı zamanda Demokratik Toplum Kongresi (DTK) üyeliği yaptı. Gabriel, yerleştiği Midyat’ta Süryaniler ile diğer halklar arasında kanaat önderi olarak görülüyordu.
MÖP’TEN TAZİYE MESAJI

 

Yakup Gabriel’in hayatını kaybetmesine ilişkin MÖP de taziye mesajı yayınladı. MÖP, taziye mesajında şunlara yer verdi;

 

“MÖP olarak, yoldaşımız Yakup Gabriel’in 01.01.2022 tarihinde ’’Beyin Kanaması’’ sonucu, tedavi gördüğü Hastanade Fiziki olarak yaşama veda etmesi, bu acı haber tarafımızdan metanetle karşılandı!

Bu temelde Yoldaşımızın değerli, muhterem eşi Edibe Gabriel, Çocukları, Kardeşleri, Gabriel Familjesi, Akrabaları, Dostları, Yoldaşları ve Asuri/Süryani/Keldani halkına ve Dost; Ezidi, Alevi, Muhalmi, Kürt, Türk, Arap ve Çerkez halklarının dost insanlarına baş sağlığı diliyoruz..

Evet bu kavgalı, çelişkili ve sorunlarla dolu Dünya’da hiç kimse baki değil, yanlız toplum, toplumlarda saygınlık yaratan kişiler zamansız fiziki ayrılmaları, bir boşluk yaratmakta, bu boşluk zamanla ancak doldurulur. Bu değerli arkadaşın fiziki ayrılışı, böylesi bir duruma takabül etmekte.. Zamanın değildi, değerli yoldaş, karakter ve insan.. Biz insanoğlu kendimizi her şeye karşı savaşır, savunur ve direniriz, yanlız doğanın kanunu olan, Fiziki ayrılmaya karşı bir yerden sonra, çaresiz kalıp karşı koyamıyoruz.. İnsan hayattayken, insanlık değerleri bağlamında, insanlığa katkıları olmuşsa, o zaman o Fiziki ayrılmanın acısı, bilimsel olarak doğanın kanunuyla tarif edilir ve acı yerini Manevi bir varoluşa bırakır. Bu varoluş; insanın yüreklerinde, ruhlarında, düşüncelerinde ve toplumsal ortamlarda hep gündemde kalır..

Değerli, emekçi, yürekli, yiğit ve cesur İnsan, doğduğun Mezopotamya, Turabdin toprakları, Sümerlerden, Süryanilere 8 bin yıllık tarih süreçlerinde, her zaman senin gibi karekter sahibi insanlar yaratarak, kendini tüm sorunlara karşı direnerek bu günlere gelmiştir. Bu insanların hayattı uzun veya kısa olsa da, yanlız her günleri yaşamla doludur. Bu yüzden yaşadıkları sürece, yaşamlarına çok şey sığdırırlar. Bu bir yaşanmış hikaye olur, sonra tarihe not düşer.. İnsanlık tarihi, yaşadığımız tarih ve halkımızın tarihi bu şekilde kesintisiz bu günlere gelmiştir.. Kendisi için yaşamayanlar, insanlık için yaşadıklarından onlar hazır olsun, olmasınlar onlar birer Değer olduğundan hep vardırlar..

Turabdin’in Bet-Kustan/Bakisyan asi Köyü, bu Köy yetiştirdiği yiğitlerle anılır. Bu Köy ortamında 1962.04.01. tarihinde yaşama gözlerini açmış, Okul eğitimini Mor-Bobo Köyünde yapmış, ilerleyen yıllarda yaşam koşulları onu da Diaspora’ya sürüklemiş, İsviçre ülkesine yerleşmiş. Yakup Gabriel Yoldaşımız Yurtsever, Demokrat ve Devrimci insan olarak, Betnahrin Yurtseverliğine Avrupa Metropollerinde gönül bağlamış, düşüncelerine yakın kesim olan Betnahrin Devrimci Örgütü ile ilişkilere girmiş, kendisini düşünce de daha da geliştirmiş, Betnahrin Yurtseverliğini 1990-2000 yıllarında pratiğe indirgiyerek, Turabdin Bölgesine bağlı Midyat merkeze geri dönmüş, insanlarımıza ekonmik çalışmalarda cesaret verip onlara yol açmış, orada bulunan Yurtsever insanlara, her konuda yardım etmiştir. Burada Midyat Kültür Derneği Başkanlığı yapmış, gençlere Yurtsever Kültürü aşılama çabasında bulundu.. Bu arkadaşın dönüşü 1915 Seyfo/Soykırım sürecinden sonra, Atalarının zorlamalarla bıraktıkları topraklara, yeniden dönüşü sağlamak ve Avrupa Metropollerinde yaşayan insanlarımıza doğru Yurtseverliğin yolunu göstermek ve öncü olmaktı. Nitekim Yakup Gabriel arkadaş, Mezopotamya/Betnahrin topraklarına yeniden dönüşe öncü, ışık oldu! Böylece Asuri/Süryani/Keldani halkının bu süreçten sonra, Vatanına dönüşü seyrek te olsa başladı.

Mezopotamya coğrafyasında kendi halkının sorunlarıyla uğraşan Yakup Gabriel Yoldaş, aynı zamanda diğer toplumların sorunlarını da görüyor, bunların ortak noktalarını tespit ederek, demokratik çerçevede ilişkiler geliştiriyor. Dolayısıyla ilerleyen süreçte, siyasal öncü konumunu yüreğinde taşıdığı gibi, bu sorumluluğu kendi halkına, diğer halklara karşı Toplumsal Demokratik Parspektif temelinde taşıyor. Bu dönemde karşılaştığı siyasi baskı, yönelim ve sorunların üstesinden gelerek, legal Demokratik çalışmaların vaz geçilmez üyesi oldu. Doğrularda ısrarcı olan bu Yiğit arkadaş, başkalarının izledikleri yanlış yolda yürümeyerek, bir Gurup arkadaşla, Kurucusu olduğu Asuri/Süryani/Keldani-Demokratik İnsayatifi çerçevesinde Demokratik Mücadelesine devam etmiş, daha sonra bu İnsyatif MDDP’ye dönüşmüş, Konferansta yapılan İsim değişikliği sonucu, MÖP ile devam edilmiştir. Aynı zamanda bu arkadaşımız MHK ve Betnahrin Süryani Halk Meclisi’nin Kurucu Üyesidir. Arkadaş Toplumsal Demokrasi Perspektifinde haraket eden, DTP İl Meclis Üyeliği, DTK Üyeliği yapmıştır. Bu Demokrasi Mücadelesinde DTP’den Milletvekili adayı da gösterilmiştir.

Yakup Gabriel arkadaş bulunduğu ortamlarda Asuri/Süryani/Keldani halkını onurluca temsil etmiş, dost kesimlerle demokratik çerçevede diyalogu olgun bir şekilde yürütüyordu. Tüm demokrasi kesimleri tarafından sevilen, saygı duyulan bir kişilik, karakter ve öncü biri.. Ömrü boyunca haksızlığa karşı nerden gelirse, gelsin asla taviz vermedi ve hep layıkıyla karşı koydu. Bu arkadaşın olduğu ortamda, insani ve ahlaki değerler hep ön plandaydı.. Bu temelde bütün arkadaşları, dostları ve akrabaları yanında unutulmıyacak bir saygınlık bıraktı..

Mezopotamya coğrafyasında yaşayan tüm halkların, inançların, mezheplerin ve dinlerin dostuydu.. Demokrasi, İnsanlık Mücadelesi veren kesimlerin Turabdın’deki Kalesiydi..

Değerli yoldaşımız seni ansızın, zamansız yitirmenin acısını hep yaşıyacağız, sen gönlümüzde, düşüncemizde, ruhumuzda ve yüreğimizde hep yaşıyacaksın. Bıraktığın yerde, büyük bir onurla düşüncenle devam edeceğiz.. Bizler için unutulmaz bir yoldaş, parlayan bir yıldız ve yolumuzu aydınlatan bir ışık olarak anılacaksın! Ulusal, Toplumsal Demokrasi Mücadelesinde Yiğit bir yoldaş olarak, hep yaşıyacaksın..

‘’Zel Başlomo’’ değerli yoldaşımız, Asuri/Süryani/Keldani halkının yıldızları arasına karıştın, Toplumsal Demokrasi Mücadelesinde adını yazdırdın, ne mutlu sana ardında siyasi, sosyal ve kültürel bir tarih bıraktın..

Tarihe doğru yürüyenler, tarihe mal olur, onlar hep yüreklerde yaşıyacaklar!

Yoldaşlığı doğru anlayanlar, hep doğrularla yürüyecekler..

Selam, Bin Selam sana değerli yoldaşımız Yakup Gabriel….!!!!!”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ