Mardin Roj

Süryaniler, 62 devrimci Süryani için anma töreni düzenledi

Süryaniler, 62 devrimci Süryani için anma töreni düzenledi
  • 20 Ekim 2021

SÜDEF Turabdin’de Süryani halkı için mücadele eden 62 Bethnahrin Ulusal Konseyi (MUB) devrimcisi için anma törenleri düzenledi.

 

Süryani Dernekleri Federasyonu (SÜDEF), Turabdin (Mardin ve çevresi) Midyat’ta bulunan dernek binasında Süryani halkı için mücadele ederek yaşamını yitiren 62 Bethnahrin Ulusal Konseyi (MUB) devrimcisi için bir anma etkinliği gerçekleştirdi. Etkinliğe Süryani Kadın Derneği üyesi ve aktivist Tidora Hobel Özdemir, Halkın Demokratik Partisi (HDP) Midyat Eş Başkanı Barbara Akkaya, Bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelik’in yanı sırada çok sayıda Süryani katıldı.

Gazete Sabro‘nun haberine göre; anma, hayatını kaybedenler durulan için saygı duruşu ile başladı. Ardından Süryani halkının özgürlüğü için hayatlarını feda eden devrimcilerin anıldığı bir sinevizyon gösterisi izlendi.

Etkinliği yöneten SÜDEF Başkanı Evgil Türker ise, aktivist ve devrimci Süryanilerin milli mücadelesine ve başta uluslararası forumlar olmak üzere her yerde Süryani halkının sesinin duyulması gerektiğine değinen bir konuşma yaptı.

Anmada söz alan Bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelik de konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Eğer bir halkı canlı bir organizmaya benzetirsek, şehitler de o organizmanın kanıdır diyebiliriz. Ve eğer bir halkın şehitleri varsa ve halk bu şehitlere sahip çıkıyorsa, uğruna şehit oldukları değerleri ayakta tutmak için mücadele veriyorsa o halk ayakta, dipdiri ve canlı demektir.”

Süryani halkının uzun bir süre yitirdiklerine ve uğruna canlarını verdikleri değerlere sahip çıkma noktasında yetersizlikler yaşadığını vurgulayan Çelik, “Bu yüzden de ulusal anlamda birçok kayıpları oldu. Ama bugün Süryani halkı büyük bedeller uğruna hem şehitlerine sahip çıkıyor hem de ideallerine ulaşmak için mücadele veriyor. Bu şekilde ayakta duran, gelişme sağlayan ve kazanımlar elde eden Süryani halkı elbet hedefine ulaşacaktır. Bunu da hiçbir fedakarlıktan kaçınmayıp hayatlarını ortaya koyanların verdiği mücadeleyle sağlayacağız. Bu temelde başta Sayfo şehitleri olmak üzere Süryani halkının mücadele şehitlerini saygı ve minnetle anıyorum” diye konuştu.

Süryani Kadın Derneği Temsilcisi Teodora Hobil Özdemir ise, kadın mücadelesi ve hayatını kaybeden devrimcileri ele aldığı bir konuşma yaptı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ