Süryani rahip davasında yeni gelişme

Süryani rahip davasında yeni gelişme
  • 3 Kasım 2020 13:03

Mor Yakup Manastırı Rahibi Sefer (Aho) Bileçen’in “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılandığı davanın 3’üncü duruşmasında tanıklar dinlendi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 10 Ocak’ta tutuklanan, 14 Ocak’ta tahliye edilen ve 16 Ocak’ta ise hakkında “örgüt üyeliği” iddiasıyla hazırlanan iddianame kabul edilen Mor Yakup Manastırı Rahibi Sefer (Aho) Bileçen’in yargılandığı davanın 3’üncü duruşması, Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü., Bileçen’in avukatının hazır bulunduğu duruşmayı, Süryani derneklerinin temsilcileri de izledi. Ancak koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle salona sınırlı sayıda kişi alındı. Duruşma, basın mensuplarına kapalı bir şekilde gerçekleştirildi.

Duruşmada gelen evraklar okunmasının ardından Bileçen hakkında daha önce ifade verdiği belirtilen tutuklu iki tanık dinlendi. Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden dinlenen tanıklardan biri, Bileçen’i tanımadığını, kendilerine yemek verdiğini başkalarından duyduğunu söyledi. Bir diğer tanık ise Bileçen’den yemek istediklerini, Bileçen’in kendilerinin kim olduğunu bilmeden sadece yemek verdiğini dile getirdi.

Bileçen de önceki beyanlarını tekrar ederek, söz konusu kişileri tanımadığını, sadece manastırın kapısına gelip yemek isteyen herkese inancı gereği yemek verdiğini söyledi.

Tanıkların dinlenmesinin ardından duruşma 27 Ocak 2021 tarihine ertelendi. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ