Süryani Patrikten Hesekê’nin suyu için BM’ye acil çağrı

Süryani Patrikten Hesekê’nin suyu için BM’ye acil çağrı
  • 27 Ağustos 2020 22:02

Tüm Doğu ve Antakya Süryani Ortodoks Patriği İgnatius Aphrem Karim II., Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’nin suyunu kesmesini “insanlığa karşı suç” olarak nitelendirerek, BM’ye “yardım” çağrısı yaptı.

Türkiye ve himayesindeki Suriye Milli Ordusu (SMO) adlı paramiliter güçlerinin 9 Ekim 2019’da başlattığı askeri operasyonla denetimlerine aldıkları Girê Spî ve Serêkaniye bölgesinde bulunan Elûk su istasyonunu kapatarak, Hesekê’yi susuz bırakmasına dönük tepkiler sürüyor. Tüm Doğu ve Antakya Süryani Ortodoks Patriği, Evrensel Suriye Ortadoks Kilisesi Başkanı İgnatius Aphrem Karim II., söz konusu durum karşısında Birleşmiş Milletlere (BM) acil çağrıda bulundu.

BİR MİLYON İNSAN ETKİLENİYOR

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e yazılan mektupta, “Suyu silah olarak kullanmak -ilk defa yapılmasa da- barbarca bir davranış ve temel insan haklarının alçakça bir ihlalidir” ifadesine yer verildi. Mektupta, “Bir milyondan fazla Suriyeli başta yaşam hakkı olmak üzere, temel insan haklarından mahrum yaşıyor. On günden fazladır Türkiye tarafından desteklenen gruplar suyu bilerek kesmiş durumda ve bu durum özellikle çocuklar ve yaşlıların susuz kalmasını sağlamakla birlikte, sağlığını tehlikeye sokuyor. Hem de COVID- 19 gibi bir virüsle mücadele edilmeye çalışılan bu süreçte. Bu durum sıcak hava nedeniyle biraz daha zor hale geliyor” ifadelerine yer verdi.

‘İNSANLIĞA KARŞI SUÇ’

Başvurulara rağmen bir sonuç alınamadığı belirtilen mektupta, devamla şu ifadelere yer verildi: “Bölgedeki insanların başvurusuna rağmen uluslararası toplumdan bu vahşete herhangi bir tepki gösterilmemiştir. Su kesintisi devam ederse, bu durum ancak insanlığa karşı işlenmiş suç olarak karakterize edilebilir. Bu etik olmayan davranışın sonuçlarından uluslararası toplumu sorumlu tutmakla birlikte, Birlemiş Milletleri, Avrupa İnsan Hakları Yüksek Komiserliği eliyle bu sorunu derhal ele almaya, suya erişim sağlamaya ve Hesekê ve Kuzey Doğu Suriye’nin acı çeken halklarına yardım etmeye çağırıyoruz.” (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ