Süryani mezarlığının tahrip edilmesi Meclis gündemine taşındı

Süryani mezarlığının tahrip edilmesi Meclis gündemine taşındı
  • 2 Temmuz 2022 14:17

Midyat’ta Süryani Mezarlığının defineciler tarafından tahrip edilmesi HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay tarafından Meclis gündemine taşındı. 

 

Midyat’ta Süryani Mezarlığının defineciler tarafından tahrip edilmesi HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay tarafından Meclis gündemine taşındı. İçişleri Bakanlığı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Günay, tahrip eden kişilerle ilgili ne tür bir çalışma yapıldığını sordu.

 

Ebru Günay’ın verdiği soru önergesinde şu bilgiler yer aldı:

 

“Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Yemişli (Enhil) Mahallesi’nde Süryanilere ait en az 1000 yıllık mezarların tahrip edildiği, Azizlerin kemiklerinin mezarlardan dışarıya atıldığı basına yansımıştır.

Saldırının ne zaman gerçekleştiğini bilmeyen, ancak Mor Fetrus ve Mor Favlus anma gününde mezarlara zarar verildiğini fark eden mahalle sakinleri tepkilerini dile getirmişlerdir.

Mezarların tahrip edildiğini gören mahalle sakinleri olayı jandarmaya haber vermiş ve olayla ilgili zabıt tutulmuştur. Yaşanan bu olayın faili meçhul kalmasını istemeyen mahalle sakini Süryaniler mezarlara saldıranların biran önce bulunması talep etmektedirler.”

 

Ebru Günay şu soruların cevabını istedi: 

  • Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Yemişli (Enhil) Mahallesi’nde Süryanilere ait en az 1000 yıllık mezarların tahrip edildiği, Azizlerin kemiklerinin mezarlardan dışarıya atıldığından haberdar mısınız?
  • Süryani halkının değerlerine yapılan bu saygısızlığa dair herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?
  • Mezarları tahrip eden kişiler hakkında ne tür işlemler başlatılacaktır?
  • Son 10 yıl içerisinde mezarların tahrip edilmesi ile ilgili Bakanlığınıza kaç suç duyurusu yapılmıştır? Bu suç duyuruları ile ilgili yürütülmüş soruşturmaların sonuçları nelerdir?
  • Toplumsal inanç ve değerlere zarar veren, kutuplaşmayı derinleştiren kutsal mekânlara bu tür saldırıların bir an önce önlenmesine dair Bakanlığınızca ne tür çalışmalar yapılmaktadır?”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ