Mardin Roj

Süryani köyünde elektrik ve su yok: 3 yılda 3 milyon fatura

Süryani köyünde elektrik ve su yok: 3 yılda 3 milyon fatura
  • 15 Ekim 2022 09:18 | Son Güncellenme: 15 Ekim 2022 09:19

Şırnak’ın İdil ilçesinde köylülerin su ihtiyaçlarını karşılamaları için açılan iki su kuyusunun 1986 yılından beri ödenmeyen elektrik borçları 2 milyon 763 bin 65 TL’ye dayandı. Karanlıklar içinde yaşayan köylülerin sesini yetkililer duymazken, köyün suları da kesilmiş durumda. Bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelik, olayı Meclise taşıdı. 

 

Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı büyük bir çoğunluğu Süryanilerden (Asuri-Arami-Keldani) oluşan Öğündük köyünde yaşayan halklar, 1986 yılında açılan ve köyün tüm su ihtiyacını karşılayan iki su kuyusunun ödenmeyen elektrik borçları ile mücadele ediyor.

 

50-60 hanelik köyde açılan iki su kuyusunun o günden bu yana elektrik faturaları ödenmemesi nedeniyle, 36 yıllık sürede borç 2 milyon 763 bin 65 TL’ye vardığı ortaya çıktı. Ayda 200 bin TL elektrik faturasının geldiği belirtilirken, bu borcun daha da yükselmesine neden olduğu bildirildi.

 

Öte yandan artan borç nedeniyle köy sakinlerinin DEDAŞ ile de sorun yaşadığı aktarıldı. Köyün elektrikleri sık sık kesilince su ihtiyaçlarını da karşılayamaz olduklarını paylaşan köy sakinleri, köydeki okul ve karakolun suyunun da bu kuyulardan karşılandığının bilgisini verdi.

 

Yetkililer duyarsız

 

Köyde su sorunu yaşandığı için çocuklarını okula göndermeme kararı alan köy sakinleri, “Şu ana kadar sık sık kesilen elektrikler, köy muhtarının girişimleri ile bir kaç gün içerisinde geri açılsa da bugün kesilmesinin ardından yetkililer, ‘artık bir şey yapamıyoruz’ dedi” sözleriyle yaşadıklarını aktardı.

 

“Faturalar hiç ödenmedi”

 

İki  dönemdir köyde muhtarlık yapan Şemun Vergili, elektrik sorununun yeni olmadığını, önceki dönemlerden kalan borçlardan kaynaklandığını söyledi. Vergili, kuyuların ilk olarak 1986’da açıldığını ve o günden bu yana dek faturaların ödenmediğini ifade etti. Aylık ortalama 200 bin TL fatura geldiğini dile getiren Vergili, borç birikince ödemekte zorluk çektiklerini de sözlerine ekledi.

“Çocuklarımızı okula göndermeyi düşünmüyoruz”

 

Vergili, yapılandırma taleplerinin ise DEDAŞ tarafından reddedildiğini belirtti. Vergili, “Sık sık elektrikler kesiliyor. Bugüne kadar görüşmeler sonucunda açıldı elektrikler. Ama son kesinti ile birlikte yetkililerle görüştük. İl valisi, ilçe kaymakamı ve DADAŞ müdürü ve il milletvekilleri ile görüştük ama bir sonuç alamadık. Görüşmelerimiz devam ediyor. Köye 3 faz elektrik veriliyor ve bir fazı kesilmiş. Ondan kaynaklı köyün bir kısmı şu anda karanlıkta. Elektrikler kesik olduğu için köyde bulunan iki su kuyusundan su da temin edilmiyor. Okul, karakol ve evler su sorunu yaşıyor. Yarın çocuklarımızı okula göndermeyi düşünmüyoruz” şeklinde konuştu.

 

“Süryani köyü olduğu için…”

 

Vergili, çevre köylerde de su kuyularından kaynaklı yüksek oranda elektrik borcu olmasına rağmen yine o köylerin de elektriklerinin kesilmediğini aktardı. Süryani köyü olmalarından kaynaklı elektriklerinin kesildiğine işaret eden Vergili, “Bazı evlerin damlarında su deposu ve yedek su kuyusu var. Onlardan su ihtiyacı karşılanıyor ama tüm evlerde bu yok ve su sıkıntısı yaşanıyor” dedi.

 

Her hanenin elektrik borcunun tespiti için hanelere elektrik sayaçları kurulması gerektiğini kaydeden Vergili, bu taleplerinin de karşılık bulmadığını vurguladı.

 

Öte yandan Turabdin’de (Mardin ve çevre iller) bulunan birçok yerde benzer elektrik sorunlarının yaşandığı bildirildi.

MECLİSE TAŞIDI

Bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelik ise, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Tuma Çelik’in Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi şöyle:

 

Öğündük köyünün elektrik borçlarında ödeme kolaylığı sağlanması için bir girişiminiz olacak mıdır?DEDAŞ tarafından Şırnak ve Mardin köylerinde yapılan faturalandırma işleminin doğruluğuna dair bir denetiminiz var mıdır?DEDAŞ’la ilgili binlerce şikâyet gelmesine rağmen Bakanlığınız neden bir adım atmamaktadır?Tarım ve hayvancılıkla uğraşan köylüleri böylesi yüksek girdilerden korumak için bir tedbir paketi uygulanacak mıdır?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ