Süryani kalıntıları üzerine yapılan otopark faaliyete geçirildi

Süryani kalıntıları üzerine yapılan otopark faaliyete geçirildi
  • 6 Ekim 2020 19:20

Artuklu’da Süryani ve Ermeni kalıntıları ile Müslüman mezarlarının bulunduğu alanda kayyım yönetimi tarafından yapılan otopark tepkilere rağmen faaliyete geçti.

Mardin’in Artuklu ilçesinde kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) tarafından “Cumhuriyet Meydanı Tasarım Projesi” adı altında başlatılan otopark ve meydan projesi 23 Şubat 2019’da Süryani ve Ermeni kalıntılarının bölgede çıkması üzerine durdurulmuştu. Süryani Cemaati’nin bölgede Tarihi Kapuçin Kilisesi, Meryem Ana Süt Kuyusu ile Hıristiyan ve Müslümanlara dair mezar kalıntılarının bulunması nedeniyle tepki gösterdiği proje tamamlanarak, bölgede yapılan otopark faaliyete başladı.

Konuyu Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, gündemine almış ancak projenin yapılacağı alan Kentsel Sit Alanı’nda yer aldığından Kurulca bir kazı veya bilimsel rapor istenmediği ortaya çıkmıştı. Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koruma Uygulama ve Denetleme Bürosu (KUDEB) denetiminde yapılan proje ile ilgili araştırma veya bilirkişi raporu da olmadığı ortaya çıkmıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ