Mardin Roj

Süryani kalıntıları bulunduğu iddia edilen Cumhuriyet Meydanı’nda ilk beton döküldü

Süryani kalıntıları bulunduğu iddia edilen Cumhuriyet Meydanı’nda ilk beton döküldü
  • 13 Aralık 2019 21:37 | Son Güncellenme: 13 Aralık 2019 21:38

Süryani Cemaati’nin Süryani kalıntıları olduğunu öne sürerek karşı çıktıkları Cumhuriyet Meydanı’ndaki çalışmada ilk beton döküldü.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca onaylanan, Dicle Kalkınma Ajansı’nın desteklediği ve Mardin Valiliği ile kayyım atanan Büyükşehir Belediyesinin yürüteceği, “Tarihi Mardin’in Yayalaştırılması, Cumhuriyet Meydanı Projesi” kapsamında başlatılan çalışmada ilk beton döküldü.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Kayyımı Mustafa Yaman, bir süre önce imza törenini gerçekleştirdikleri Cumhuriyet Meydanı Projesi’nde ilk beton dökümünü gerçekleştirdiklerini söyledi. Projesinin tarihi Mardin’e büyük katkılar sağlayacağını savunan kayyım Yaman, “Tarihi Mardin’in yayalaştırılması kapsamında Kent Meydanı olan Cumhuriyet Meydanını düzenleme çalışmalarına başladık. Modern görünümü ile tarihi şehre yeni bir görünüm katacak proje, Artuklu mimarisine uygun, şehrin silüetini, kültürel zenginliğini de alarak çağa uygun modern bir meydan inşa ediliyor” dedi.

Süryani cemaati çalışmanın yapıldığı alanda daha önce Süryani kalıntıları, Süryani, Hıristiyan ve Müslümanlara ait mezarların olduğunu öne sürmüştü.Meryem Ana Süt Kuyusu ve Tarihi Kapuçin Kilisesi’nin de bölgede olduğu, çalışmalar sırasında kalıntılarına ulaşıldığı iddia edilmişti. HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik de konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşımıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ