Mardin Roj

Sürgün ile Mardin’den Rojava’ya uzanan Mala Gulo’nun hikayesi

Sürgün ile Mardin’den Rojava’ya uzanan Mala Gulo’nun hikayesi
  • 12 Kasım 2021
Türkiye’nin SİHA saldırısında katledilen 85 yaşındaki Yusuf Gulo’yu anlatan kardeşi Ehmed Gulo, “Mücadele davasında büyük emeği olan Yusuf Gulo, ‘İlk trene binip son durağa kadar gideceğim’ diyordu” dedi. Gulo ailesinin hikayesi Mardin Nusaybin’den Rojava’ya uzanıyor.
Türkiye’nin Qamişlo’nun batısında bulunan Hilêliyê Mahallesi’nde Silahlı İnsansız Hava Aracı’yla (SİHA) bir araca yaptığı saldırı sonucu aynı aileden 3 kişi katledildi. Saldırıda Qamişlo’nun köklü ailelerinden Gulo ailesinden 85 yaşındaki Yusuf Gulo ile torunları Mazlum ve Mihemed Gulo yaşamını yitirdi. Qamişlo’nun her sokak, cadde ve mahallesinde yaşayanların tanıdığı Mala Gulo, kentin en yurtsever ailelerinden biri. Bir ailede mücadele geleneğinin temsiline örnek verilen Gulo ailesinin hikayesi uzun yıllara dayanıyor.
İSYANDAN SONRA ROJAVA’YA
Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Çalê köyünden olan aile, Şeyh Said direnişinden sonra sürgün edilen ailelerden biri. Suriye’ye geçtikten sonra, önce sınırın sıfır noktasındaki köylere daha sonra ise Qamişlo’ya yerleşen Mala Gulo, yurtsever kimliğinden hiç taviz vermedi. Gulo ailesi, o dönem Rojava’da mücadele eden Osman Sebrî ve arkadaşlarına da kapılarını açtı, birlikte mücadele etti. Yusuf Gulo, 1980’li yıllarda PKK ile tanıştı. Yusuf Gulo, bu yıllarda hem Suriye’de hem de Lübnan’da birçok kez PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüştü.
Gulo ailesinin PKK’ye katılan 5 üyesi farklı tarihlerde yaşamını yitirdi. Yusuf Gulo’nun oğlu Mistefa Gulo, Sebrî Gulo ile yeğenleri Serbend Gulo, Sebrîyê Piçuk (Dara) ve Baran Gulo PKK saflarında yaşamını yitirdi.
ROJAVA DEVRİMİNDE ÖN SAFLARDAYDI
Rojava Devrimi sürecinde de en ön saflarda yer alan Mala Gulo’nun 8 çocuğu yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren Yusuf Gulo’nun torunlarının isimleri şöyle: Nureddin, Sebrîyê Piçuk (İsa), Eli, Nureddin (Davut), Gulan, Baran, Mazlum ve Mihemed.
HER YERDE DÜŞMANA KARŞI DURDU
Türkiye’nin gerçekleştirdiği SİHA saldırısı sonucu yaşamını yitiren Yusuf Gulo’nun kardeşi Ehmed Gulo, aile olarak Şêyh Said direnişinden sonra Rojava’ya sürüldüklerini söyledi. Gulo, Kürt partilerinin Rojava’da örgütlenmesine ağabeyi Yusuf Gulo’nun da öncülük ettiğini aktardı. Gulo, kurulan birçok parti ve oluşuma destek verdiklerini kaydederek “Osman Sebrî ve arkadaşlarının 1965’te yaptıkları ilk kongre Yusuf Gulo’nun evinde yapıldı. Genç yaşında mücadele içinde yer aldı. Kürt devrimcileri nerede düşmana karşı silah kaldırdıysa Yusuf Gulo, kardeşleri ve oğulları ile birlikte onların yanında yer aldı. 82’de Türkiye’de yapılan darbeden sonra da birçok Kuzeyli devrimci buraya geldi. Yusuf Gulo onlarla birlikte de en ön saflarda yer aldı. Serok Apo’ya yönelik gerçekleştirilen uluslararası komploya kadar bu böyleydi. Serok Apo’yu esir düşürüp Türklere teslim ettiler. Sonrasında birçok şey yaşandı ve mücadele sürdü” ifadelerini kullandı.
KÜRDİSTANİ BİR KİŞİLİKTİ
Rojava’da hayat bulan devrime de öncülük ettiğini dile getiren Gulo, devrimden önce kurulan PYD’nin de kuruluşunda aktif olarak yer aldığını söyledi. Gulo’nun çocukları ve torunlarının bir bir özgürlük saflarına katıldığını ifade eden Gulo, aynı zamanda büyük bedellerde verildiğini dile getirerek, “Birçok şehidi oldu. Hem kendisinin hem de abisinin çocuklarıydı. Aile tamamıyla devrim içinde yer aldı. Bunun için Yusuf Gulo eskiden de tanınıyordu. Kürdistani bir kişilik olarak bilinirdi” dedi.
İLK TRENLE SON DURAĞA
Yusuf Gulo ve iki torununun o gün bir taziyeden gelirken SİHA’lar tarafından takip edilerek vurulduğunu belirten Gulo, devamında şunları aktardı: “O ve iki torununu şehit düşürdü. Patlama sesi geldiğinde tüm Qamişlo vuruldukları yere akın etti. Bir Serhildana gider gibi onlara koştular. Değerlerine sahip çıktılar. Onların üzerine gittiğimde tanıyamadım. Yusuf’u elindeki saatten tanıdım. Mihemed’in ucunda Serok Apo’nun görselinin bulunduğu zincirinden Mazlum’u ise kemerinden tanıdım. Hala bendeler. O şekilde tanıdım onları. Türkiye bu gün yurtsever Kürt insanlarını aldığı yenilgilerden sonra hedef alıyor. Bu Kürtlerin başarısından ötürü geliyor. Kürt halkı tüm haklarını kazanmak üzeredir. Ve ağır bedeller veriyor. Onlardan biri de Yusuf Gulo’ydu. Büyük bir emeği vardı. Halkına söz vermişti. ‘İlk trene binip son durağa kadar gideceğim’ diyordu. Yaşı 85’ti, ancak hiçbir serhildandan uzak durmadı. Rojava halkımızın sağ olsun. Amed zindanında mücadele eden öncümüz Mazlum Doğan’ın dediği gibi direnişten başka yol yok. Onun için ‘berxwedan jiyane’ diyoruz.”
Gulo ve torunları Qamişlo’da bulunan Delil Saruxan Şehitliğinde toprağa verildi. On binlerce kişinin katıldığı törende uğurlanan Gulo için tüm Qamişlo kepenk kapattı. (Mezopotamya Ajansı)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ