Mardin Roj

SÜDEF Başkanı Türker’den Süryani ve Ermeni mezarlığının üstüne düğün salonu yapılmasına tepki: Ölülere saygı gösterin

SÜDEF Başkanı Türker’den Süryani ve Ermeni mezarlığının üstüne düğün salonu yapılmasına tepki: Ölülere saygı gösterin
  • 12 Kasım 2019

Dargeçit’te Süryani ve Ermeni mezarlığı üzerine park ve düğün salonu yapılmasına tepki gösteren SÜDEF Başkanı Evgil Türker, Süryani izlerinin yok edilmeye çalışıldığına dikkati çekerek, “En azından ölülere saygı gösterin” dedi.

Kayyum yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi, bir süre önce Artuklu ilçesindeki Süryanilere ait Meryem Ana Kuyusu, Kapuçin Kilisesi ile Hristiyan ve Müslümanlara ait mezarların bulunduğu alanda daha önce durdurulan altyapı ve otopark çalışmasını yeniden başlattı. Yine, AKP’li Dargeçit Belediyesi ile Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) ortaklığında Süryani ve Ermenilere ait mezarlığın üstüne 1 milyon 270 bin TL’lik ihale bedeli ile AKP’nin seçim vaadi olan “Millet Bahçesi” adı altında park ve düğün salonu yapıldığı ortaya çıktı.

SÜDEF BAŞKANI: SİSTEMLİ VE BİLİNÇLİ

SÜDEF Başkanı Evgil Türker

Süryani Dernekleri Federasyonu (SÜDEF) Başkanı Evgil Türker, azınlıklara ait tarihi yerlerin tahrip edilerek yok edilmesine tepki gösterdi.

Bu durumun “sistemli ve bilinçli” bir şekilde yapıldığını vurgulayan Türker, yaşananların sadece Artuklu ve Dargeçit’le sınırlı olmadığına dikkat çekti. 90’lı yıllarda da Süryani mezarlığının üzerine inşaat yapıldığını hatırlatan Türker, “Bu yüzyıldan fazla bir süredir yapılan bir uygulamadır. En özenle korumamız gereken yerler mezarlıklardır. En azından mezarda bulunan ölülere saygıları olması gerekir. Bu durumu federasyon olarak kınıyoruz. Bunun için gerekli işlemleri başlatacağız” dedi.

‘SÜRYANİLERİN İZLERİNİ YOK ETMEK İSTİYORLAR’

Yapılanlarla ekonomik rantın yanı sıra tarihin de yok edilmesinin amaçlandığını dile getiren Türker, yetkililerin bu duruma göz yumduğuna işaret etti. Türker, “Yavaş yavaş Süryani izlerini bölgeden kaldırıp yok etmek istiyorlar. Bu kabul edilemez. Halklar arasında bir sorun olmamasına rağmen birbirlerine kırdırmaya çalışıyorlar. Devletin, belediyelerin ve siyasilerin bu yapılara saygı duyması gerekiyor” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ