Mardin Roj

Soylu’ya zor soru: Kızıltepe’de aracı tarama talimatını kim verdi?

Soylu’ya zor soru: Kızıltepe’de aracı tarama talimatını kim verdi?
  • 09 Ağustos 2021

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Kızıltepe’de içinde 3’ü çocuk 6 kişinin olduğu sivil aracın taranmasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu 

 

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Kızıltepe’de içinde 3’ü çocuk 6 kişinin olduğu sivil aracın taranmasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu. Soylu’ya zor sorular soran Günay, polislerin talimatı kimden aldığını, halen görev başında olup olmadıklarını, özel harekat polislerinin hakaretlerinin yanıtlanmasını istedi.

 

 

Ebru Günay’ın soru önergesi şu şekilde; 

 

 

“Mardin Kızıltepe’de 5 Ağustos gecesi polisler, içerisinde 3’ü çocuk 6 kişinin bulunduğu bir aracı tarayıp araçtaki 2 kişiyi “polise mukavemet” iddiasıyla gözaltına almıştır. Aktarımlara göre beraberinde 3’ü çocuk 6 kişiyle birlikte işyerinden çıkan yurttaş, Bölge Trafik Amirliği’nin yanındaki polis kontrol noktasında GBT sorgusu yapıldığı esnada polislerin hakaret ve şiddetine maruz kalmıştır. Polislerin kontrol noktasında başka bir araçta bulananlara hakaret etmesine yurttaşın tepki göstermesi üzerine başlayan olayda, bir özel harekat polisi “Ben devletim, siz it sürülerisiniz” şeklinde hakaret etmiş, diğer bir özel harekat polisi ise içerisinde çocukların da bulunduğu aracı uzun namlulu silahla taramıştır. Polisler araçta bulunan kişilere “Siz teröristsiniz, sizi öldüreceğiz” demiş, aracı da ‘suçta kullanılan araç’ olarak lanse etmeye çalışmışlardır. 6 el ateş açılan araca isabet eden 4 kurşundan biri yakıt deposunu delerken, aracın egzoz borusu ve lastikleri de delinmiştir.

 

Bu bağlamda;

 

1. Kızıltepe’de polislerin, içerisinde 3’ü çocuk 6 kişinin bulunduğu bir aracı taradığı bilginiz dahilinde midir?

 

2. Özel harekat polislerine yurttaşların araçlarını tarama talimatını kim vermiştir? Yurttaşlara “sizi öldüreceğiz” tehdidinde bulunan, araçları tarayan, özellikle çocuklar üzerinde travmatik etkiler bırakan bu olayda sorumluluğu bulunan kişiler hakkında gerekli soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmadıysa sebebi nedir?

 

3. Görevi kötüye kullanan ve yurttaşların canına kast eden bu özel harekat polisleri görevden uzaklaştırılmış mıdır?

 

4. Yurttaşa hakaret eden özel harekat polislerini eleştirmek, hakaretlere karşı çıkmak yasak mıdır?

 

5. “Ben devletim, siz it sürülerisiniz” şeklindeki hakaretlere karşı çıkmak hangi gerekçe ile “polise mukavemet” suçu sayılmış ve yurttaşlar gözaltına alınmışlardır?

 

6. Özel harekat polislerinin görevi kötü kullanmalarının önüne geçmek için tüm teşkilatlarınızda gerekli soruşturmaları yapacak mısınız?”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ