Soylu’ya tek soru sordu: Çocuk istismarcısı nasıl ‘kanaat önderi’ oldu

Soylu’ya tek soru sordu: Çocuk istismarcısı nasıl ‘kanaat önderi’ oldu
  • 1 Ağustos 2022 08:17

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, N.Ç. Davası’nın hükümlüsü olan kişinin “kanaat önderi” olarak Derik Kaymakamlığı’nın toplantısına katılmasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu. 

Pero Dündar, Kamuoyunun “utanç davası” olarak bildiği N.Ç. Davası hükümlüsü Şeyhdavut D.’nin Derik Kaymakamlığı’nın düzenlediği toplantıya “Kanaat Önderi” olarak katılmasını Meclise taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına verilen soru önergesinde tek soru soran Pero Dündar, “Çocuk istismarından mahkûm olmuş biri nasıl kanaat önderi olabilir? Derik Kaymakamlığı’nın “kanaat önderliği” için kriterleri nelerdir” diye sordu.

Pero Dündar’ın soru önergesi şu şekilde; 

“Türkiye’de uyuşturucu madde kullanımının arttığına dair yapılan araştırmalar kamuoyuna sıklıkla yansımaktadır. Gençler başta gelmek üzere toplumu yozlaştırmak için kullanılan yöntemlerin başında gelen uyuşturucunun yaygınlaştırılmasının önüne etkili ve samimi bir politika yürütülmemesinden ötürü geçilmemektedir.

Uyuşturucu ile mücadele etmesi gereken kamu görevlilerinin ve iktidar yetkililerinin daha ziyade uyuşturucu tedarik-dağıtım süreçlerinde dahlinin olduğuna dair iddialar ise son zamanlarda kamuoyuna sıkça yansımaktadır. Kürt illerinde ise 2016 yılı öncesine kadar belediyelerin tamamında etkin ve kararlı bir şekilde uyuşturucu ile mücadele edilmekteyken halk iradesi gasp edilerek belediyelere kayyımların atanmasıyla birlikte bu kararlı mücadele sekteye uğratılmıştır.

Mardin’in Derik ilçesinde metamfetamin isimli uyuşturucu madde kullandıkları belirtilen kimi kız çocukları ile yaşıtları olan erkeklere ait görüntüler birkaç aydır kamuoyuna yansımaktadır.

İlçe sakinlerinin bu durumdan duydukları rahatsızlıklarının ve konuya dair acil ve etkili bir çalışma yapılması taleplerinin ardından Derik Kaymakamı ve Derik Belediyesi Kayyımı Evren Çakır öncülüğünde İlçe Emniyet ve Jandarma yetkilileri ile birlikte “sivil toplum örgütleri temsilcileri ve kanaat önderleri” olduğu belirtilen kişilerle beraber “bağımlılıkla mücadele” toplantısı gerçekleştirmişlerdir.

Uyuşturucu ile etkili mücadele kararlılığı son derece şüpheli olan mevcut iktidarın yereldeki temsilcisi rolündeki kayyım tarafından toplantıya “kanaat önderi” olarak davet edilenlerin arasında, kamuoyunda N.Ç. Davası olarak bilinen onlarca kamu görevlisinin bir çocuğu istismar ettiği için yargılandığı davada sanık olan ve 4 yıl 10 ay 10 gün hapis cezası alan Şeyhdavut D. isimli kişi de vardır. Böyle bir ismin hangi sıfatla toplantıya davet edildiği meçhulken “kanaat önderi” olarak bir toplantıya çağırılması toplumun ileri gelenlerine ve gerçek kanaat önderlerine bir hakarettir. Ayrıca bu davet ile çocuk istismarının ve kadınlara karşı gerçekleştirilen cinsel şiddetin meşrulaştırılmak istendiği de gayet açıktır.

Bu bağlamda;

1.) Çocuk istismarından mahkûm olmuş biri nasıl kanaat önderi olabilir? Derik Kaymakamlığı’nın “kanaat önderliği” için kriterleri nelerdir?”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ