Soylu’nun Mezitli’de öldüğünü iddia ettiği Dilşah Ercan konuştu

Soylu’nun Mezitli’de öldüğünü iddia ettiği Dilşah Ercan konuştu
  • 3 Ekim 2022 10:24

Mersin Mezitli’deki eylemle ismi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından gündeme getirilen HPG’li Dilşah Ercan, AKP-MHP iktidarının demokratik bir mücadele yürütme olanağı bırakmadığı için dağa çıktığını söyledi.

 

Mersin’in Mezitli ilçesine bağlı Deniz Mahallesi’ndeki Tece Polisevi’ne 26 Eylül’de gerçekleştirilen bombalı ve silahlı eylemde bir polis yaşamını yitirmesi, çok sayıda polisin yaralanması ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eylemi HPG’li Dilşah Ercan’ın (Zozan Tolan) gerçekleştiğini ileri sürdü. Açıklama sonrası ailenin ikamet ettiği Mersin’deki evlerine yönelik yapılan baskında, Ercan’ın babası, annesi, 3 ağabeyi, 3 ablası ve eşlerinin de aralarında olduğu 22 kişi gözaltına alındı. Günlerce gözaltına tutulan Dilşah Ercan’ın ailesiyle birlikte 12 kişi, savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

 

HPG’nin eylemi yapanların isimlerini açıklamasının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu kez “Teşhisi taksici yaptı” diyerek kendini savunmaya çalıştı. Soylu, önceki gün de eylemin “Amerika merkezli” olduğunu ileri sürerek, HPG’lilerin Kuzey ve Doğu Suriye’nin Minbic kentinden paraşüt ile Tarsus’a geldiğini öne sürdü.

‘DEMOKRATİK OLANAKLAR ORTADAN KALDIRILDI’

Eylemin yankıları sürerken, Fırat Haber Ajansı (ANF) HPG’li Dilşah Ercan’la konuştu. Ercan, şunları söyledi: “Ben gazetecilik çalışmaları yaparken yakalandım. Bu, doğrudur. Fakat AKP-MHP faşist rejiminin uygulamaları Türkiye ve Kurdistan’da halka gerçekleri anlatma ve bunun yasal-demokratik bir mücadelesini yürütme olanaklarını ortadan kaldırmıştır. Bu gerçek temelinde birçok Kurdistanlı genç bu faşist rejimle hesaplaşmak için dağa çıkmakta. Ben de onlardan birisiyim.’’

 

HPG’nin gerekli açıklamayı yaptığını belirten Ercan, “Ben görevimin başındayım. Faşist AKP-MHP rejimiyle hesaplaşmak her Kürt gerillası gibi benim de en temel görevimdir. Buna da layık olacağımı belirtiyorum” dedi.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ