Mardin Roj

Soylu ‘adım atacağız’ demişti: Derik’te çevreyolu için projeye rağmen 18 aydır adım atılmamış

Soylu ‘adım atacağız’ demişti: Derik’te çevreyolu için projeye rağmen 18 aydır adım atılmamış
  • 25 Ağustos 2022 11:42
Derik’teki kazanın ardından ilçeye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “yakın zamanda adım atacağız” dediği Derik-Mazıdağı çevre yolunun ETÜT çalışması ve projelendirmesi bitmesine rağmen 18 aydır çalışmalara başlanmadığı ortaya çıktı.
Mardin’in Derik ilçesinde 20 Ağustos günü Cengiz Holding’e ait Eti Bakır Fabrikası’ndan yük taşıyan iki TIR’ın karıştığı ve 21 kişinin hayatını kaybettiği olayın ardından ilçeye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, çevre yolu ile ilgili açıklamalar yaptı. Soylu, Mardin Valiliği’nde gerçekleştirdiği açıklamada çevre yoluyla ilgili “Ulaştırma Bakanımızla görüştük, Sayın Cumhurbaşkanımıza da bunu arz ettik. Vatandaşların gerek ağır vasıtalar gerek trafik yoğunluğunun Derik’ten geçmemesi konusunda bir talebi var, haklılar. Ulaştırma Bakanlığımızın da bir takım projeleri vardı. Yakın bir zamanda ihaleleri yapılır. Ulaştırma Bakanımız da buraya gelecek ve bu hemen hayata geçirilmeye çalışılacak” ifadelerini kullandı. Yaptığı bir başka açıklamada ise, yine konuyu gündeme getiren Soylu, “Taziyeler sırasında bir çevreyolu talebi olduğunu bize ilettiler. Ağır vasıtalar olsun, trafik olsun, Derik’in içinden geçmemesi için projelerin hazırlanması ile yakın bir zamanda inşallah adım atacak ve hayata geçirmeye çalışacağız” ifadelerini kullandı.
ETÜT İÇİN İLK İHALE 2017’DE AÇILDI
Ancak Soylu’nun “yakın zamanda adım atacağız” şeklindeki açıklamasının aksine Derik-Mazıdağı çevre yolu için sürecin Eylül 2017’de başlaması, ETÜT çalışması ile projesinin 18 ay önce tamamlanmasına rağmen çalışmalara başlanmadığı ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre; 30 kilometrelik Derik-Mazıdağı çevre yolu için Karayolları 9’uncu Bölge Müdürlüğü tarafından Eylül 2017’de “Derik ve Mazıdağı Çevre Yollarının Uygulama Projelerinin ve Haritalarının Hazırlanması ETÜT-Proje Mühendislik Hizmetleri İşi” ihaleye açıldı. Ancak bilinmeyen bir nedenle ihale iptal edilirken, Haziran 2018’de aynı iş kapsamında yeniden ihale açıldı.
Yapılan ihaleyi 751 bin 955 TL karşılığından Ankara merkezli Neopro Mühendislik Danışmanlık Ticaret Limited Şirketi aldı. İhale kapsamında işin süresi 365 gün olarak belirlenirken, sözleşmenin süresi ise 6 Haziran 2018 ile 30 Aralık 2022 olarak belirtildi.
Projelendirme çalışmasının hangi aşamada olduğuna dair bilgi almak istediğimiz firma yetkilileri, bilgi paylaşımı yapamayacaklarını söylemekle yetinirken, edindiğimiz bilgilere ve evraklara göre; proje ve ETÜT çalışması firma tarafından zamanında tamamlandı.
PROJELENDİRME BİTTİ ADIM ATILMADI
Bu kapsamda Karayolları Genel Müdürlüğü 9’uncu Bölge Müdürlüğü tarafından içinde 2 tünelin de yer aldığı Mazıdağı-Derik Çevreyolu projesi hazırlandı. Bu kapsamda Mardin Büyükşehir Belediyesi, Derik ve Mazıdağı belediyeleriyle yetkili diğer kurumlara yazılar gönderildi. 28 Mart 2021 tarihli gönderilen yazılarda “Mazıdağı ve Derik çevreyolu projemiz onaylanmıştır” denilerek, yapılacak ruhsat başvuruları ve kurum görüşlerinde projenin dikkate alınması istendi. Ancak proje hazırlanmasına rağmen aradan geçen 18 aya rağmen tek bir adım atılmadı. Yapım çalışmasının ne zaman başlatılacağı konusunda ise, sadece kente gelen ve gelecekleri duyurulan bakanların “adım atacağız” açıklaması bulunuyor.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ