Mardin Roj

Söndürülemeyen yangında 1 kişi öldü, 34 köy boşaltıldı

Söndürülemeyen yangında 1 kişi öldü, 34 köy boşaltıldı
  • 29 Temmuz 2021

Manavgat’ta çıkan yangında bir yurttaş yaşamını yitirdi. Yangın nedeniyle 34 köy de boşaltıldı.

Türkiye’nin güneyinde yer alan 4 kent çıkan orman yangınları dolayısıyla alevlere teslim olmuş durumda. Adana, Antalya, Osmaniye ve Mersin’de çıkan yangınlar, yapılan tüm müdahalelere rağmen henüz kontrol altına alınabilmiş değil.
Antalya’nın Manavgat ilçesinde dün öğlen saatlerinde dört ayrı noktada başlayan yangın rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyerek ilçe merkezine kadar ulaşmıştı. Ortaya çıkan tehlike nedeniyle Yeniköy, Evrenseki ve Kalemler mahalleleri boşaltıldı. Söndürme çalışmalarının devam ettiği yangın sabah saatlerinde Akseki ilçesine bağlı Kepezbeleni Mahallesi ile Manavgat ilçesindeki Oymapınar Barajı çevresine kadar uzandı. Yangın dolayısıyla Kepezbeleni Mahallesi ile Manavgat ilçesine bağlı Karavca, Güzelyalı, Saraçlı, Çeltikçi ve Ulukapı mahallerindeki bazı evler boşaltıldı.
BİR KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Manavgat’taki yangının kontrol altına alındığını, ancak Akseki’deki yangının devam ettiğini açıkladı. Pakdemirli, 82 yaşındaki bir yurttaşın yangın nedeniyle yaşamını yitirdiği bilgisini de paylaştı.
34 KÖY BOŞALTILDI
Rüzgarın işlerini zorlaştırdığını dile getiren Pakdemirli, Oymapınar Barajı’nda 10 kişinin mahsur kaldığını, kurtarma helikopterinin aşırı rüzgar nedeniyle bölgeye gidemediğini aktardı. Pakdemirli, şu açıklamalarda bulundu: “Toplam 34 köy ve mahalle boşaltıldı. Silifke’de devam eden yangının yüksek gerilim hattından olduğu düşünülmekte. 3 uçak, 29 helikopter ve 1832 personel bu alanda görev yapmaktadır. Maalesef bir kaybımız var. Antalya Akseki’de 82 yaşındaki bir vatandaşımız vefat etmiştir. Başımız sağ olsun. Buradan sizler vasıtasıyla yangın bölgelerindeki vatandaşlarımıza tekrar sesleniyorum. Uyarıları mutlaka dikkate alsınlar. Uyarıları boşa yapmıyoruz. Elbette malımız önemli ama hiçbir şey canımızdan önemli değil. Evinde yalnız kalan amcamız maalesef vefat etmiş durumda. Lütfen anonslara ve bu konudaki çağrılara mutlaka uymamız gerekir diye düşünüyorum. Oymapınar Barajı’nda 10 kişinin mahsur kaldığı bilgisi var elimizde. Hayati tehlikeleri yok. Burada anonslar yapıldı, maalesef orada kalmışlar. Helikopterle bu arkadaşlarımızı alma imkanımız yok. Helikopterler havada zor duruyorlar, biz de güçlük çektik. Bütün bu coğrafyalarda, tüm yangın coğrafyalarında hava araçları zorlukla faaliyetlerine devam edebiliyor. Oymapınar’da mahsur kalan vatandaşlarımızla ilgili ekiplerimiz yolda. Onları tahliye etme çabası içindeler.”
SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı, ilçenin 4 ayrı noktada çıkan yangınlarla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ