Mardin Roj

Sokakta görülseler ceza kesilecek yaşlı kadınlar 5 gündür gözaltında

Sokakta görülseler ceza kesilecek yaşlı kadınlar 5 gündür gözaltında
  • 15 Ocak 2021

Mardin’de hamile kızıyla birlikte gözaltına alınan Emine Gevcan’ın kızı Hatice Gevcan, “67 yaşındaki annem devlete ne yapmış olabilir?” diye sordu.

Mardin’in Dargeçit ilçesine bağlı kırsal Xelîla (Kılavuz) Mahallesi’nde 11 Ocak’ta yapılan ev baskınlarında “örgüte yardım etmek” iddiasıyla gözaltına alınan 22 kişiden 17’si, önceki gün jandarma komutanlığında alınan ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Halen gözaltında tutulan 74 yaşındaki Fahriye Ercan, Mustafa Aslan (45), Mehmet Nezir Duman (59), 67 yaşındaki Emine Gevcan ve 3 aylık hamile Rabia Arjin Gevcan Yiğit’in (23) ise, gözaltı süreleri 4 gün daha uzatıldı. Gözaltına alınanlar Dargeçit kırsalında yapılan “arama-tarama” faaliyetleri sırasında bulunduğu iddia edilen dijital materyallerde isimlerinin olması ile suçlanıyor.

Savcılık 5 ismin gözaltı süresini uzatma gerekçesini ise, “Şahıslar ile ilgili yapılacak çalışmalar, iltisaklı kurumlar ile koordine kurularak, adı geçen şüpheliler ile ilgili bilgi ve belgelerin temini, şüphelilerin iltisaklı olduğu diğer şahısların tespiti, şüpheli ifadelerinin alınabilmesi için tahkikat evraklarının ikmal edilmesi” olarak açıkladı.

İki kadının 5 gündür gözaltında tutulması, “Gözaltında oldukları sırada haklarında ihbarlar gelmeye devam ediyor” şeklinde savunuldu.

Gözaltında tutulan 74 yaşındaki Fahriye Ercan’ın çok sayıda kronik rahatsızlığı bulunuyor. 67 yaşındaki Emine Gevcan, Sulh Ceza Hakimliği’nde verdiği ifadesinde koronavirüs nedeniyle aylardır evinden çıkamadığını, gözaltında burnunun kanamaya başladığını ifade etti. Emine Gevcan’ın kızı Arjin Gevcan Yiğit ise, temiz su olmaması, hijyen malzemelerine ulaşamaması nedeniyle gözaltında düşük yapma riskiyle karşı karşıya kaldığını belirtti. Ancak tüm bunlara rağmen avukatların yapmış olduğu itirazlar ise Sulh Ceza Hakimliği tarafından reddedildi.

‘SOKAKTA GÖRSELER CEZA KESECEKLER’

Annesi ve kız kardeşi gözaltında olan Hatice Gevcan, annesinin yaşlı ve hasta olduğu için gözaltında zor anlar yaşadığını, kardeşinin de hamileliği nedeniyle zorluklar yaşadığını belirtti. Annesinin hangi gerekçeyle gözaltında olduğunu anlamadıklarını belirten Gevcan, “Aylardır hastalık nedeniyle evinden dışarı çıkamayan bir kadını evinden alıp, günlerce nezarethanede tutmanın nasıl açıklanacağını bilemiyorum. Yaşlı ve hasta kadınlardan ne istiyorlar? Daha önce de kolluk kuvvetlerinin ev baskınlarına defalarca maruz kaldık. Her defasında hiç bir şey bulamayan devlet, gözaltındaki annem ve kardeşim için şu an şüphe ve iddiayla delil üretmeye çalışıyor. Normal şartlarda 67 yaşındaki annemi sokakta görseler ceza kesecek olan devlet, 5 gündür kendisini ve risk grubunda olan 2,5 aylık hamile olan kız kardeşim gözaltında tutuyor” diyerek tepki gösterdi.

‘ANNEM NE YAPMIŞ OLABİLİR?’

Annesinin sağlık sorunlarının olduğunu ifade eden Gevcan, “Şimdi burnundan kan gelmeye başladığını söylemiş. Annemin başına bir şey gelse, kimden hesap soracağız. Evinde çocukları ile akşama kadar zaman geçiren bir kadın. 67 yaşındaki annem devlete ne yapmış olabilir? Yine kız kardeşim hamile ve ilk hamileliğini nezarethanede geçiriyor. Bebeğine bir zarar gelmesinden endişe ediyoruz. Bir an önce annemin de kız kardeşimin de serbest bırakılması gerekiyor” diye konuştu. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ