Şırnak’ta Süleyman Bölünmez gerginliği büyüyor

Şırnak’ta Süleyman Bölünmez gerginliği büyüyor
  • 16 Nisan 2021 18:53

Cudi Dağı bölgesinde bulunan kömür ocaklarının yarattığı doğa katliamı ve Newrüs Deresi’nde yarattığı kirlilik nedeniyle bölgenin kanaat önderleri ile kömür ocaklarını işleten AKP’li Süleyman Bölünmez arasındaki gerginlik büyüyor. Şırnak Barosu taraflar arasında sükunet çağrısı yaptı.

Şırnak’ta Cudi Dağı Bölgesindeki kömür ocaklarının atık sularının bırakıldığı Nerdüş Deresi’nin kirletilmesi ve balık ölümlerinin yaşanmasına dair tepkiler sürerken, bir taraftan da bölgede maden kavgaları yaşanıyor. Bölgedeki maden ocaklarının neredeyse tamamını işleten eski AKP Mardin Milletvekili ve iş insanı Süleyman Bölünmez’e dönük tepkiler bir taraftan kömür ocaklarının yarattığı kirlilik nedeniyle sürerken, bölgede kömür ocakları nedeniyle yeni gerginlikler ortaya çıkmaya başladı. Bölgenin kanaat önderlerinden Ahmet Osal ve ailesine ait arazilerde kömür havzalarının tespit edilmesi ile birlikte başlayan gerginlik tarafların birbirlerine karşı suçlamaları ile devam etti. Ahmet Osal’ın Bölünmez’in şikayeti üzerine gözaltına alınması, üzerine karşılıklı açıklamalar ile devam eden gerginlikte Osal, Nerdüş Deresi’nin kirletilmesinden Bölünmez’in sorumlu olduğunu açıkladı. Bunun üzerine Bölünmez de ağır hakaretler içeren bir açıklama yayınladı.

Gerginliğin devam etmesi üzerine Şırnak Barosu da, konuya müdahil olarak karşı bir açıklama yaptı.

OSAL’DAN AÇIKLAMA

Nerdüş Deresi ve çevresinin kömür ocaklarının etkisi ile kirletilmesi, kömür ocaklarının kullanım hakkının Bölünmez’in tekeline terk edilmesini eleştiren Ahmet Osal, yaptığı açıklamada “Süleyman Bölünmez, bütün Şırnak halkının kömür ocaklarına el koymuş, milleti sefalete sürüklemiştir” ifadelerini kullandı. “2020 yılı bahar ayından beri kömür ocaklarındaki siyah, yağlı her şeyin karıştığı pis suyunu borularla Nerdüş deresine akıtıyorlar” diyen Osal, “Akıttığı kirli sularla derenin içindeki hayvanların tamamı yok olmuş, nesilleri tükenmiş, derenin etrafındaki tarla, meyve ağaçları kurumakla karşı karşıya geldi, sebze ve meyveler ürün vermez hale geldi” dedi. Osal, Nerdüş deresinin kirletilmesi, doğanın tahrip edilmesi ile ilgili Savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını ama çözüme yönelik adımların atılmadığını belirtirken, Bölünmez’in askeri kanalları kullanarak kendi akrabalarının köylerine gitmesini engellediğini, Şırnak kooperatifinde Şırnaklıların araçları dururken dışarıdan araçlarla kömürün Ceytaş’a taşındığını ve Şırnak’ın tek gelir kaynağının kömür ocakları olduğunu ifade etti. Osal açıklamasında Bölünmez’in şikayeti ile gözaltına alındığını belirterek, “Suyumuzun kirletilmesine izin vermeyeceğiz. Kaynaklarımıza bu şekilde ukalaca çökmelerine karşı susmayacağız” ifadelerini kullandı.

BÖLÜNMEZ SUÇLAMALARDA BULUNDU

Osal’ın açıklamasının ardından karşı açıklama yayınlayan AKP’li Bölünmez, bölgedeki kömür ocaklarının kendi firması tarafından işletmeye başlanmasından önce “PKK’ye kazanç sağladığı” iddiasında bulundu. Şırnak’ta faaliyet gösteren firmalara ilişkin itham edici ifadeler kullanarak, “Bu ruhsat sahasının teröre hizmet vermesi bu hizmete yardım ve yataklık yapan kişi ve firmalara peşkeş çekilmesine anlayışımızda yer olmadığını ifade ederek başladığımız” ifadesini kullanarak, iş cinayetlerinin önüne geçmek amacıyla kimi ocakları kapattıklarını öne sürdü.

Bölgedeki maden sahalarındaki çalışma yöntemlerine açıklamada uzun uzun değinen Bölünmez, “Tahliye esnasında en dipte kalan çamurlu tortulu su şikayetler üzerine çökertme havuzları yapılmış ve temizlenen su eskiden olduğu gibi derelere verilmiştir. Ancak zaman zaman elamanların ihmali veya elektrik kesilmesi neticesinde kirli akıtılan sular nedeniyle elde olmayan bu sebeplerden dolayı çevre il müdürlüğü ekiplerince ikaz ve neticesinde para cezaları kesilmiş, şirketimiz bu cezaları itirazsız ödemiştir” ifadelerini kullandı. Bölgedeki 10 ayrı askeri kulenin kendi firması tarafından yaptırıldığını belirten Bölünmez, Osal’ı bölgede yeni kurulan bir kömür şirketi ile ortak olmakla suçladı.

ŞIRNAK BAROSU’NDAN TARAFLARA UYARI

Konuya ilişkin Şırnak Barosu Başkanı Rojhat Dilsiz imzası ile yapılan açıklamada ise, taraflara sükunet çağrısı yapıldı.  Barodan yapılan açıklamada sorunun “büyük bir toplumsal probleme dönüşme ihtimali” nedeniyle gerginliğin nedenlerine odaklanılması gerektiği belirtildi. Cudi Dağı yerleşkesi etrafında yıllardır gerçekleştirilmeye çalışılan santral, baraj, ocak inşaatı gibi ekonomik temelli tüm kapsamlı altyapı projelerinin ekolojik ve toplumsal sorunlara neden olduğu belirtilen açıklamada, “Yaşanan doğa katliamı neticesinde Şırnak bölgesindeki kolon kanseri vakaları büyük oranda artış göstermiştir. Aynı şekilde orman yangınları, ağaç kesimleri, derelerin kirletilmesi ve hayvan telefleri de bilindik sorunlar haline gelmeye başlamıştır” denildi.

Cudi bölgesini bir ekolojik ve toplumsal enkaza dönüştürmeye çalışan projelerin arkasında kimlerin olduğu ve kimler tarafından sahada yürütülmekte olduğunun sahada sürekli olarak sorgulandığı belirtilen açıklamada, “Rant ya da kar amacıyla değil klasik anlamıyla ‘vatan sevgisiyle’ bu projeleri yürüttüğünü belirten patronların nasıl bir vatan aşkıyla bu projeleri yürüttükleri konusunda bir şüphemiz yoktur. Zira kendilerine tepki gösteren, muhalefet eden herkesi yasadışı örgüt taraftarı olarak gösteren bu yapıya toplum olarak aşinayız” ifadeleri kullanıldı.

“Tarafların sükûnet ve diyalog ile sorunların çözümüne yaklaşması gerektiği” vurgulanan açıklamada, şunlara yer verildi: “Aksi bir durumun önümüzdeki dönemlerde daha ağır sonuçları olabileceği görülmektedir. Şırnak Baro Yönetimi olarak bu toplumsal gerilimin parçası olan tüm tarafları daha duyarlı davranmaya davet ediyor, bu doğa katliamına karşı ulusal ve uluslararası mahkemelerin bize vermiş olduğu tüm yetkileri kullanarak Şırnak halkına her türlü hukuki desteği vereceğimizi bildiriyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ