Mardin Roj

Silopi’de binlerce Kürtlerin birliği için kişi toplandı

Silopi’de binlerce Kürtlerin birliği için kişi toplandı
  • 17 Temmuz 2021

Silopi’de halk şöleninde konuşan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kırılmadan demokrasinin sağlanamayacağını belirterek, “Artık Kürtlerin birliği, tecridi kırmanın zamanıdır” dedi.

 

 

 

Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER) ve Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) öncülüğünde, “Dem Dema Azadiyê ye” (Şimdi Özgürlük Zamanı) şiarıyla Şırnak’ın Silopi ilçesi Newroz Parkı’ndaki şölen düzenlendi. Şölene Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP milletvekilleri Hüseyin Kaçmaz ile binlerce kişi katıldı. “Êdî Besê! Dem dema Azadiyê ye”, “Savaşa hayır barış hemen şimdi” yazılı pankartların asıldığı alanda, “Bijî berxwedana zindanan” sloganları atıldı. Halkın yöresel kıyafetleriyle katıldığı şölende, “”HDP halktır halk burada” sloganlarıyla halaylar çekildi.

‘HDP UMUTTUR’

Şölende ilk olarak konuşan TJA aktivisti Asuman Külter, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı mücadele çağrısı yaparak, “Tutuklularımızı özgürleştirene kadar direneceğiz” dedi. HDP Silopi İlçe Eşbaşkanı Kadir Konur, HDP’ye yönelik saldırılara değinerek, “Bizler de bu saldırılara karşı direneceğiz, diz çökmeyeceğiz ve baş eğmeyeceğiz. HDP halktır, siz onları cezaevlerine de atsanız, kapatsanız da HDP halklara umuttur” diye konuştu.

 ‘ALANLARDA OLACAĞIZ’

Silopi Belediye Eşbaşkanları Adalet Fidan ve Süleyman Şavluk, halkı selamladı. Eşbaşkan Fidan, HDP’li belediyelere kayyım atanmasına değinerek, “Silopi halkı kayyımın ne olduğunu biliyor. Kayyım hırsızlıktır, parçalamaktır. Halk tüm baskılara rağmen yine alanlarda dik duruşunu sergiliyor. Biz dün alanlardaydık, bugün de alanlardayız yarında alanlarda olacağız” diye belirtti.

‘AKP-MHP’NİN SONU GELDİ’

HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, AKP-MHP ittifakının kriz içinde olduğunu ifade ederek, “AKP-MHP ittifakının sonu geldi. Sizin direnişinizle onların sonu geldi. Faşizmin dermanı HDP’dir” ifadelerini kullandı.

AYDENİZ: TECRİT KIRILANA KADAR DİRENECEĞİZ

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, şölene katılan binleri selamlayarak konuşmasına başladı. İmralı tecridi ve hak ihlallerine karşı cezaevlerinde sürdürülen açlık grevi eylemine değinen Aydeniz, “Özgürlük mahkumları 233 gündür açlık grevinde, onları buradan selamlıyoruz. Bugün Kürdistan ve Türkiye’de Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle grevdeler. Bugün tecritle insanlık suçu işleniyor. Bu suçun ortadan kaldırılması için grevdeler. Tecridin kırılması ve Sayın Öcalan’ın özgürlüğü için bugün açlık grevindeler. Tutuklular 14 Temmuz’dan bugüne cezaevlerini özgürlük ve direniş alanlarına çevirdiler. Bizlerde tecrit kırılana kadar direneceğiz” diye konuştu.

ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜ

Tecride karşı toplumsal mücadelenin büyütülmesi gerektiğinin altını çizen Aydeniz, “İmralı Adası’ndaki tecrit, tüm ülkeye yayıldı. Bugün kirli politikalar, savaş politikaları ve kayyım politikaların hepsi tecritle bağlantılıdır. Tecrit kalkmayana kadar ekonomik, siyasi, toplumsal krizler sürecektir. İmralı tecridi kalkmayana kadar demokrasi gelmeyecektir. Demokrasi için İmralı tecridinin bir an önce kırılması gerekiyor. Öcalan için bütün dünyada eylem ve etkinlikler düzenleniyor. Sayın Öcalan bugün Kürdistan, Ortadoğu ve Türkiye’ye demokrasi getirecektir. Bunun için bütün dünya diyor ki Sayın Öcalan özgür olmalıdır. Bizler de diyoruz ki Kürt sorunun çözülmesi ve demokrasinin gelmesi için kapı kapı gezmeyin. Kürt sorununun çözümü için Kürtlerin muhatabı Sayın Abdullah Öcalan’dır. AKP-MHP faşizm yaratmak istiyor. Bugün 3 parça Kürdistan’da savaş sürdürüyorlar. Ne zamana kadar Kürt halkıyla kavga edeceksiniz? Çözüm savaş, tecrit ve kayyım değildir” diye belirtti.

AJANDA TEPKİSİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Erzurum’da “çözüm” süreciyle ilgili “Karanlık ajanda” açıklamasına tepki gösteren Aydeniz, Kürtlerin ajandalarının barış, demokrasi olduğunu belirterek, “Sizin ajandanız Roboski, Taybet İnan’dır, Çöktürme Planı’dır. Çöktürme Planı’nız o hale geldi ki siz çökme aşamasına geldiniz” dedi.

BİRLİK ZAMANI

Aydeniz, saldırılara karşı Kürt ulusal birliğine işaret ederek, şunları söyledi: “Türkiye Kürtleri bitirmek istiyor. Kürtler buna karşı büyük bir mücadele yürütüyor. Bizler bugün birliğimizi sağlamazsak, bu kirli girişimler devam edecektir. Birliğimizi 4 parçada sağlamalıyız. Bir parça için değil, bir aile için, bir parti için değil, tek parça Kürdistan için birliğimizi sağlayalım. Bugün bu şölende diyoruz ki zaman özgürlük zamanıdır. Zaman birlik zamanıdır. Zaman Sayın Öcalan üzerindeki tecridi kırmak için direnme zamanıdır.”

Şölen Koma Awazên Botan, sanatçı Merve Admış ve Azad Bedran’ın seslendirdiği şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi. (Mezopotamya)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ