Mardin Roj

Şili Cumhurbaşkanı Garbriel Boric: Kürtler soykırıma uğruyor

Şili Cumhurbaşkanı Garbriel Boric: Kürtler soykırıma uğruyor
  • 22 Aralık 2021
Şili’de tarihi bir zaferle Cumhurbaşkanı seçilen Gabriel Boric, verdiği bir röportajda, Türkiye’de Kürtlerin soykırıma uğradığını söyledi.
Şili’de 19 Aralık 2021’de ikinci tur cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı. Şili Seçim Servisi (Servel) verilerine göre, sol cephenin “İtibarı Destekliyorum İttifakı” adayı Gabriel Boric yüzde 55,87 ile zafer elde etti. Cumhuriyetçi Parti’nin askeri diktatörlük savunucusu sağ görüşlü adayı Jose Antonio Kast ise yüzde 44,13 oy aldı. Katalan ve Hırvat karışımı bir aileden gelen Gabriel Boric Şili’nin seçilen en genç lideri oldu. Yüzde 55,6 ile Şili’deki en yüksek katılım oranı gerçekleşti.
‘SOYKIRIMCI DEVLET’
Gabriel Boric katıldığı bir televizyon programında “İsrail’in katil ve soykırımcı bir devlet olduğunu söylüyorsunuz?” sorusuna “Evet doğrudur.” yanıtını verirken, ‘Kürtlere karşı Türkiye de mi?” sorusuna ise “Kesinlikle” cevabını verdi.
Sunucu ve Boric arasında geçen konuşma şöyle;
Sunucu: Siz İsrail’in katil ve jenositçi (soykırımcı) olduğunu söylediniz. Sözünüzün arkasında mısınız?
Boric: Evet
Sunucu: Türkiye’deki Kürtler için de söylüyor musunuz?
Boric: Evet, bu bütün ülkeler için böyle insan haklarını ihlal eden İsrail, Suudi Arabistan, Türkiye bu ülkeler uluslararası normları yerine getirmelidir. Bu ülkelerin ne kadar güçlü olduğu önemli değil, güçlerinden bağımsız olarak, bu ulusların haklarını savunmamız gerekiyor.
ÖĞRENCİ HAREKETİNDEN 
Öğrenci hareketinin eski liderlerinden solcu aday Gabriel Boric Şili’nin en genç ve en çok oy alan Cumhurbaşkanı oldu. Şili’de 2012’de oy kullanmanın zorunlu olmaktan çıkarılmasının ardından bu seçimde, yüzde 55,6 ile en yüksek katılım kaydedildi. Birleşmiş Milletlere göre, nüfusun yüzde biri, ülkenin zenginliğinin yüzde 25’ini elinde tuttuğu Şili’de seçimler 2019 ve 2020 yıllarında ülkeyi saran kitlesel hükümet karşıtı gösterilerin ardından yapıldı ve değişim getirdi. Seçim zaferi sonrası başkent Santiago’ya yüzbinler aktı, zafer coşkulu yürüyüşlerle kutlandı.
MAPUCHE DİLİYLE KONUŞMA
Boric, zafer konuşmasını Mapuche dilinde yaptı. Sosyal hakları genişletme ve doğal çevreyi yok eden madencilik girişimlerine karşı mücadele sözü veren Boric, Şili’nin eski diktatörü Augusto Pinochet tarafından dayatılan neo-liberal ekonomik modelin ayırt edici özelliği olan “özel emeklilik sistemini” sona erdireceğini duyurdu. Boric, “Biz yaşamımıza ve haklarımıza tüketim malı muamelesi yapılmamasını ve haklarımıza saygı gösterilmesini talep eden bir nesiliz. Zengine ayrı yoksula ayrı adalet uygulandığının farkındayız. Yoksulların Şili’deki adaletsizliğin bedelini ödemeye mecbur bırakılmasına daha fazla izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.
GABRİEL BORİC KİMDİR?
Gabriel Boric, ülkenin güneyindeki Şili Patagonyası bölgesinde bulunan Punta Arenas şehrinde 1986’da doğdu. Şili Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuyan Boric, 2012’de Şili Üniversitesi Öğrenci Federasyonu Başkanı olarak seçildi. Öğrenci temsilcisi olarak 2011-2013 Şili öğrenci protestolarının önde gelen isimlerinden biri oldu. Boric, Magallanes ve Antarktika bölgesini temsil eden Temsilciler Meclisi’ne önce 2013’te bağımsız aday olarak, ardından 2017’de diğer birçok partiyle oluşturduğu sol koalisyondan Geniş Cephe adayı olarak iki kez milletvekili seçildi. Şili’deki 2019 sivil ayaklanma sırasında Boric, Anayasa’yı değiştirmek için referandumun yolunu açan anlaşmayı müzakere eden politikacılardan biriydi.  2021’de, Geniş Cephe, Komünist Parti ve diğer küçük hareketlerden oluşan bir ittifak adayı olarak resmi ön seçimleri halk oylarının yüzde 60’ını alarak kazanan Boric, Apruebo Dignidad koalisyonunun başkan adayı olarak seçildi. 19 Aralık 2021’deki seçimde de sağcıları yenilgiye uğrattı ve yüzde 55,87 ile ülkenin en çok oyunu alan cumhurbaşkanı oldu. Görevi 11 Mart 2022’de devralacak.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ