Mardin Roj

Şiddetsiz bir yaşam için 110 öneri öne çıktı

Şiddetsiz bir yaşam için 110 öneri öne çıktı
  • 23 Mart 2022 13:59 | Son Güncellenme: 23 Mart 2022 14:00

“Şiddetsiz Bir Yaşama Çağrı” şiarıyla Mardin’de düzenlenen kadın çalıştayında toplumsal cinsiyet eşitliği için sözde kalmayan, birbirini destekleyen bütüncül, eşitlikçi ekonomik politikalar uygulanması gerektiği belirtilerek 110 öneri sunuldu.

SONUÇ BİLDİRGESİ İÇİN TIKLAYINIZ

Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu (KESK) Mardin Kadın Meclisi, kentte bulunan kadın örgütleri ve siyasi partiler ile birlikte 12-13 Mart tarihlerinde “Şiddetsiz Bir Yaşama Çağrı” şiarıyla düzenlediği çalıştayın sonuç bildirgesini açıkladı. 18 sayfalık bildirgede kadınların yaşadıkları sorunlar, kadın cinayetleri, şiddet, taciz ve tecavüz vakalarına dikkat çekilerek, “Her alanda sistemin her türlü baskı ve zor aygıtlarıyla mücadele eden kadınları pasifleştirme ve etkisizleştirme politikası karşımıza çıkmaktadır.

Yaşamın her alanında olduğu gibi cezaevlerinde de kadın tutsakların yaşadığı sistematik işkence, taciz ve tecavüz her geçen gün artmaktadır” denildi. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırmak için ekonomik, politik ve ideolojik mücadelenin bir arada verilmesi gerektiği vurgulanan bildirgede,  “Binlerce yıllık eşitsizliğin sona ermesi hem haklarımızın tırpanlanmaması için siyaseti yeniden kurgulayan eşitsizlik, haksızlık ve tahakküme son verecek olanlar biz kadınlarız. Biz kadınlar siyaseti eril siyasetten arındırıp eşit, çoğulcu, katılımcı, demokratik bir siyasete dönüştüreceğiz. Eşit temsiliyet ve eş başkanlık için mücadele etmeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

Bildirgede şiddetsiz bir yaşama çağrı çalıştayının sonucunda toplumsal cinsiyet eşitliği için sözde kalmayan, birbirini destekleyen bütüncül, eşitlikçi ekonomik politikalar uygulanması gerektiği belirtilerek 110 öneri sunuldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ