Mardin Roj

SGK, Mardin’de 60 bin işyerinde denetim yapacak!

  • 03 Kasım 2019

Kayıt dışı ve eksik ücret denetimi yapacak olan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nın, yoğun ve yaygın denetimler kapsamında toplam 60 bin işyerinin denetlenmesinin sağlayacağı açıklandı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 33 bin işyerine kayıt dışı ve eksik ücret denetimi yapmaya hazırlanıyor. Ayrıca yoğun ve yaygın denetimler kapsamında toplam 60 bin işyerinin denetlenmesinin sağlanacağı da açıklandı.

2020 yılı bütçe gerekçesinde, sosyal güvenlik alanında atılacak adımlar, kayıt dışı ve eksik ücret denetimleriyle ilgili olarak,

“Sosyal Güvenlik Denetmenlerince yapılan denetimlerin elektronik ortamda takibi için tasarlanan programın yazılım ve test çalışmaları tamamlanmış olup söz konusu program Ankara ve İstanbul illerinde kullanıma açılmıştır. Gerçek ortamda yapılan kontrollerin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi halinde söz konusu program diğer illerde de kullanıma açılacaktır.

SGK ile diğer kurumların verileri kullanılarak analizler yapılmış olup kayıt dışı çalışma ve eksik ücret bildirimi konusunda riskli olduğu düşünülen sektörler belirlenmiştir. Eksik ücret bildirimi konusunda riskli olduğu tahmin edilen iş yerlerinin tespiti için gerekli çalışmalar da yapılmıştır. SGK ile diğer kurum verileri kullanılarak yapılan analizler sonucu kayıt dışı çalışma ve eksik ücret bildirimi konusunda riskli olduğu düşünülen işyerlerinden gönderilen listeler doğrultusunda Sosyal Güvenlik Denetmenlerince toplam 33 bin iş yerinin denetiminin yapılması sağlanacaktır. Ayrıca yoğun ve yaygın denetimler kapsamında 60 bin işyerinin denetlenmesi sağlanacaktır.” tespitlerine yer verildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ